4721 sayılı kanun hükümlerine göre evlat edinme
  1. Tez No: 145057
  2. Yazar: MEHMET IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Evlat edinme, en genel anlamıyla taraflar arasında hısımlık bağı doğuran bir kurumdur. Yeni Medeni Kanun evlat edinme ile ilgili önemli değişikliklere yer vermiştir. Yeni değişikliklere göre, öncelikle evlat edinme akdi niteliğini kaybetmiş ve yargısal bir mahiyet kazanmıştır. Evlatlık ilişkisinin kurulabilmesi için mahkeme kararına ihtiyaç bulunmaktadır. Evlat edinecek kişinin yaşı 35'den 30'a, hatta bazı hallerde daha aşağıya çekilmiştir. Erginlerin ve kısıtlıların evlat edinilmesi hariç, altsoyu bulunan kimseler de artık evlat edinebilecektir. Bunlardan başka, evlat edinecek kişinin evlatlığa belli bir süre bakması koşulu getirilmiştir. Evli kişilerin kural olarak ancak birlikte evlât edinebilecekleri ilkesi getirilmiştir. Küçüklerin evlât edinilmesine aracılık faaliyetlerinin, Bakanlar Kurulunun yetki verdiği kurum ve kuruluşlar tarafından yapılabileceği hükme bağlanmıştır. Evlât edinme ilişkisinin kaldırılması davası hak düşürücü sürelerle sınırlandırılmıştır.Kanun koyucu evlâtlık ilişkisini kesin bir evlenme engeli haline getirmiştir. Bununla birlikte evlenme yasağının kapsamı altsoy da dahil edilerek genişletilmiştir.Küçüklerin evlât edinilmesinde ana ve babanın verdiği rızanın ve geri alma koşulları açık bir şekilde hüküm altına alınmıştır. Yeni Medeni Kanunla birlikte geçerli bir şekilde kurulan evlât edinme ilişkisi artık herhangi bir şekilde sona erdirilemeyecektir.
Özet (Çeviri)
Adoption creates a legal kinship between sides. This is the most common consequence of adoption. New Civil Code changes some important provisions with connection to adoption. We can summary these changes under some articles. First of all, the contractual legal characteristic of adoption changes, and now, it has a judicial character. Establishment of adoption needs a decree of court. The minimum age of adoptive parent is 30, instead of 35 and moreover lower in some cases. Except for adoption of an adult and an incompetent, a person who has descendant can adopt a child with the provisions of new code. Moreover, if a person wants to adopt, he must take care of adoptee for a definite period. A married person can not adopt alone. Only the agencies which permitted by the Government may organize adoption affairs. The action to terminate adoption connects to foreclosure period. Marriage between adoptive parent and adoptee was absolutely prohibited. This prohibition includes marriage of descendants of both sides. The consent and revocation of consent, which was required for adoption and disclosed by biological parents of adoptee, was arranged by legislator. Adoptive relationship, which was established effectively couldn't be terminated after the decree of adoption becomes final.