Toplumsal olayların giysi modasına etkileri ve hipsterlar
The effects of social events on clothing fashion and hipsters
  1. Tez No: 961049
  2. Yazar: FEYZA TÜREMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez, toplumsal olayların giyim modasına etkilerini ve Hipster alt kültürünü kültürel bir kimlikleşme aracı olarak incelemektedir. Giyim ve kuşam modasının tarihsel süreçte bir kimlik tanımlama ve ayrıştırma unsuru olarak işlev gördüğü vurgulanmış; Hipster alt kültürünün, bu bağlamda kendine özgü estetik ve sosyal anlamlar içeren bir örnek oluşturduğu belirtilmiştir. Araştırma, Hipster alt kültürüne mensup bireylerin moda anlayışını ve giysi seçimlerini, toplumsal ve kültürel boyutlarıyla değerlendirerek, bu bireylerin giyim tarzlarını kimlik oluşturma sürecinde nasıl kullandıklarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kadıköy ve Karaköy'de yapılan saha çalışmasıyla, demografik özelliklerin, bireylerin modaya bakış açılarının ve Hipster kültürüne dair alışkanlıklarının kapsamlı bir şekilde ele alındığı araştırma, kültürel kimlik ve moda arasındaki ilişkiye dair önemli sonuçlar sunmaktadır. Çalışma, giysi modasının yalnızca estetik bir tercih değil, aynı zamanda toplumsal sınıf, kimlik ve aidiyetlerin bir yansıması olduğunu ve modern toplumlarda bu olgunun kültürel etkileşim ve bireysel kimlik yaratma süreçlerini nasıl etkilediğini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of social events on clothing fashion and Hipster subculture as a means of cultural identification. It is emphasised that clothing and dressing fashion has functioned as an element of identity identification and differentiation in the historical process, and it is stated that the Hipster subculture constitutes an example with its own aesthetic and social meanings in this context. The research aims to evaluate the fashion sense and clothing choices of individuals belonging to the Hipster subculture with their social and cultural dimensions and to analyse how these individuals use their clothing styles in the process of identity formation. Through fieldwork in Kadıköy and Karaköy, the research, which comprehensively addresses demographic characteristics, individuals' perspectives on fashion and their habits regarding Hipster culture, presents important results on the relationship between cultural identity and fashion. The study discusses how clothing fashion is not only an aesthetic preference but also a reflection of social class, identity and belonging and how this phenomenon affects cultural interaction and individual identity creation processes in modern societies.