Tarihi süreçte biçim, üslup ve tarzın modaya etkileri, günümüz modasında stil danışmanlığı
Effects of form, style and style on fashion in the historical process, style consultancy in today's fashion
  1. Tez No: 660017
  2. Yazar: MİSLİNA YÜZBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Moda toplumsal beğeni ve aşırı düşkünlük anlamına da gelmektedir. Geçmişten bugüne farklı kalıplar içerisinde şekillenmiştir. Bunda teknolojinin, cinselliğin ekonominin, medyanın, reklamların, dergilerin, toplumsal sınıfın, toplumsal konumun, kültürel olayların, tarihi kaynakların da etkileşimi görülmüştür. Moda sadece giysi anlamına gelmediği gibi farklı anlamlarda da görülmüştür. Sanat, yeme-içme, mimarlık, tiyatro, sinema gibi duyuları uyaran her şeyin içerisinde yer almıştır. Günümüzde ise moda teknolojisinin de etkisiyle sınıfın farklı olması ve üst sınıfların modayı belirlemesi yön göstermesi modanın oluşumunda etkili olmuştur. Sanayi devriminden sonrada, modanın sınırları kalkmış üretim moda dünyasının getirdiği avantajlarla yaşamın içinde yerini bulmuş değerini günümüze kadar kaybetmemiştir.
Özet (Çeviri)
Fashion also means social taste and extreme indulgence. It has been moded in different patterns from past to present. In this, the interaction of technology, sexuality, economy, media, advertisements, magazines, social class, social position, cultural events and historical sources has been observed. Fashion has not only meant clothing but has also been seen in different meanings. It has been involved in everything that stimulates the senses such as art, food and beverage, architecture, theater and cinema. Today, with the effect of fashion technology, the difference of the class and the direction of the upper classes to determine the fashion have been effective in the formation of fashion. After the Industrial Revolution, the boundaries of fashion have been removed, production has found its place in life with the advantages of the fashion world and has not lost its value until today.