Havacılıkta kabin ekiplerinin üzerindeki iş yükü ve zaman baskısının emniyete etkisi
The effect of workload and time pressure on cabin crews in aviation on safety
- Tez No: 961058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Havacılık sektörü, yüksek risk barındıran ve operasyonel hassasiyetin üst düzeyde olduğu bir alandır. Bu ortamda görev yapan kabin ekipleri, uçuş emniyetinin sağlanmasında kritik bir rol oynamaktadır. Kabin ekiplerinin operasyonel sorumlulukları, zaman baskısı ve yoğun iş yükü altında şekillenmekte; bu durum, bireysel performansı, karar alma süreçlerini ve dolayısıyla uçuş emniyetini doğrudan etkilemektedir. Bu tez çalışmasında, kabin ekiplerinin maruz kaldığı iş yükü ve zaman baskısının uçuş emniyeti üzerindeki etkileri kapsamlı biçimde incelenmiştir. Araştırmada nitel yöntem kullanılarak veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmelerden önce, araştırmanın güvenilirliğini artırmak amacıyla dört kabin amiriyle ön görüşmeler gerçekleştirilmiş, sorular gözden geçirilerek nihai hale getirilmiştir. Ana veri toplama aşamasında ise İstanbul merkezli 5 farklı havayolu şirketinde görev yapan 10 kabin amiri ve 10 kabin memuru olmak üzere toplam 20 katılımcı ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama tekniklerinden yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, nitel veri analizi yazılımı olan MAXQODA 24 programında analiz edilmiştir. Kodlama işlemi sırasında katılımcıların dile getirdiği temalar dikkate alınarak açık ve betimleyici kodlar oluşturulmuştur. Kodlar arasında ilişkilendirmeler kurulmuş ve analiz, yazılımın sunduğu“kod ilişkileri tarayıcısı”,“kelime bulutu”ve“kodlu belgeler”gibi araçlar aracılığıyla derinleştirilmiştir. Kodlama süreci sonunda“deneyim”,“örgütsel faktörler”,“psikolojik faktörler”,“emniyet davranışı”,“zaman baskısı”ve“iş yükü”ana kodları belirlenmiştir. Bu temalar doğrultusunda çalışanların algıları analiz edilmiştir. Bu analiz sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde kabin ekiplerinin uçuş sırasında maruz kaldıkları stres faktörlerinin emniyet davranışları üzerinde belirleyici bir rol oynadığı görülmektedir. Bu araştırma, kabin ekiplerinin operasyonel yüklerinin emniyet üzerindeki etkilerine odaklanması açısından literatüre önemli katkılar sunmaktadır. Ancak, çalışmanın bulguları belirli bir zaman aralığında ve sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilmiş olması nedeniyle genellenemez. Bulgular, havayolu şirketlerinin stratejik insan kaynakları politikaları ve emniyet kültürü geliştirme çalışmaları açısından yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aviation industry is a high-risk sector characterized by intense operational sensitivity. Cabin crew members play a vital role in ensuring flight safety in this demanding environment. Their operational responsibilities are shaped by high workloads and time pressure, which directly influence individual performance, decision-making processes, and, consequently, flight safety. This thesis comprehensively examines the effects of workload and time pressure experienced by cabin crew on aviation safety. In this study, a qualitative research method was adopted, and semi-structured interview forms were used as the data collection tool. To increase the reliability of the study, preliminary interviews were conducted with four senior flight attendants, and the interview questions were revised accordingly. In the main data collection phase, interviews were conducted with a total of 20 participants, including 10 senior flight attendants and 10 flight attendants working at five different Istanbul-based airline companies. The obtained data were analyzed using MAXQDA 24, a qualitative data analysis software. During the coding process, open and descriptive codes were created based on themes expressed by the participants. Relationships between codes were established, and the analysis was deepened through tools such as the“code relations browser,”“word cloud,”and“coded documents”offered by the software. As a result of the coding, six main themes were identified:“experience,”“organizational factors,”“psychological factors,”“safety behavior,”“time pressure,”and“workload.”The analysis showed that stress factors experienced by cabin crew during flights play a significant role in shaping safety-related behavior. This study offers valuable contributions to the literature by focusing on how operational burdens impact safety in the aviation context. However, due to the limited number of participants and the specific time frame of the research, the findings cannot be generalized. Nonetheless, the results provide important insights for airline companies in developing strategic human resource policies and fostering a strong safety culture.