3-boyutlu minkowski uzayda ribbon çatıya göre manyetik eğriler
Magnetic curves according to the ribbon frame in 3-dimensional minkowski space
- Tez No: 961057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YENEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Minkowski uzayında eğriler teorisinde farklı çatılara göre birçok çalışma yapılmıştır. Birçok bilim adamı bu teoride Frenet çatı, Bishop çatı, Adapted çatı, gibi çatıları çalışmıştır. Bu çatılar eğriler ile ilgili karakterizasyonlarda bize yardımcı olur. Bu tezin amacı, Minkowski uzayında ribbon çatıyı göre Manyetik eğrileri araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, ilk önce ribbon çatı tanımlandı. Daha sonra bu çatıya bağlı olarak space-like ve time-like Manyetik eğriler verildi ve çeşitli karakterizasonlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Many studies have been done according to differentframes of the theory of curves in Minkowski Space. Many scientists have studied frames such as Frenet frame, Bishop frame, Adapted frame in this theory. These frame shelp us in the characterization of curves. The goal of this thesis, the magnetic curves according to Ribbon frame in 3-dimensional Minkowski space are investigated. In line with this purpose, the ribbon roof was first defined.. Then, depending on this frame, space-like and time-like magnetic curves were given and various characterizations were obtained.