COVID-19 pandemisinin ekonomik, sosyal ve siyasal etkileri: Türkiye örneği
Economic, social and politic effects of COVID-19 pandemic: Turkey case
- Tez No: 961084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 sürecinin Türkiye'de ekonomik, sosyal ve siyasal etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu hususta nitel araştırma yöntemi kullanılarak literatür taraması yapılmış ve durum tespiti ortaya konulmuştur. Kavramsal niteliğe sahip olan bu çalışma, 2020 yılı itibariyle bütün dünyada yayılan Covid-19 salgınının etkileri konusunda genel ve kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır. Çalışma çerçevesinde pandeminin etkileri ekonomik yaşam, sosyal yaşam ve siyasal yaşam olmak üzere üç kategori altında incelenmiştir. Ekonomik etkiler başlığı altında Covid-19'un makroekonomik etkilerine, sektörel etkilerine, e-ticarete ve dijital dönüşüme etkilerine, Covid-19 krizi konusunda alınan ekonomik tedbirlere değinilmiştir. Sosyal etkiler başlığı altında Covid-19'un bireylere psikolojik etkilerinden, insan sağlığına etkilerinden, aile, akrabalık, arkadaşlık, komşuluk ilişkilerine etkilerinden, eğitime etkilerinden, sağlık hizmetlerine etkilerinden, turizm ve seyahat faaliyetlerine etkilerinden, sosyal yaşama etkilerinden, çalışma yaşamına etkilerinden, tüketime ve tüketici davranışlarına etkilerinden, dijitalleşme, sosyal medya ve çevrimiçi alışverişe etkilerinden, Covid-19 pandemisine ilişkin sosyal kısıtlamalar ve tedbirlerden bahsedilmiştir. Siyasal etkiler başlığı altında pandemi diplomasisi ve uluslararası ilişkilere etkiler ile BM ve DSÖ gibi uluslararası örgütlerin rolündeki değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the economic, social and political effects of the Covid-19 process in Turkey. In this regard, a literature review was conducted using the qualitative research method and a situation assessment was made. This conceptual study provides a general and comprehensive assessment of the effects of the Covid-19 outbreak that has spread all over the world as of 2020. Within the scope of the study, the effects of the pandemic were examined under three categories as economic life, social life and political life. Under the heading of economic effects, the macroeconomic effects of Covid-19, its sectoral effects, its effects on e-commerce and digital transformation, and the economic measures taken regarding the Covid-19 crisis were discussed. Under the heading of social effects, the psychological effects of Covid-19 on individuals, its effects on human health, its effects on family, kinship, friendship, neighbourhood relations, its effects on education, its effects on health services, its effects on tourism and travel activities, its effects on social life, its effects on working life, its effects on consumption and consumer behaviour, its effects on digitalization, social media and online shopping, and social restrictions and measures related to the Covid-19 pandemic were mentioned. Under the heading of political effects, pandemic diplomacy and effects on international relations and changes in the role of international organizations such as the UN and WHO were examined.