Anonim ortaklıklarda kâr payı hakkı ve kârın dağıtım esasları
The dividend sharing rights and the principles of dividend distribution in joint stock companies
- Tez No: 961086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, Türk Ticaret Kanunu ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde anonim şirketlerde pay sahibinin kâr payı hakkını ve kârın dağıtım esaslarını incelemektedir. Anonim şirketlerin faaliyet amacı dönem sonunda kâr elde etmektir, pay sahiplerinin beklentisi ise yatırımlarının semeresi olarak kâra kavuşmaktır. Ortaklığın dönem sonunda kâr elde edip etmediğinin belirlenmesi ve kârın dağıtımı ancak hukuki usul ve esaslar çerçevesinde belirlenebilir. Öte yandan kâr edilmiş olsa dahi genel kurul kâr dağıtmama kararı alabilir. Bu noktada genel kurulun çoğunluk gücünü kötüye kullanmaması ve pay sahiplerinin menfaatlerini ihlal etmemesi önemlidir. Aksi halde menfaati zedelenen pay sahibi tarafından genel kurul kararı aleyhine başvurulacak hukuki imkanlar mevcuttur. Tüm bu sebeplerle kâr payı dağıtımı hususunda hem ortaklığın hem de pay sahiplerinin menfaatlerinin dengesi gözetilmeli hem de yasal düzenlemeler ve hukuki ilkeler kapsamında karar alınmalıdır. Çalışmamızda kâr dağıtımı sürecinde pay sahipleri ile ortaklık arasındaki menfaat dengesinin sağlanması hususu incelenmiş, çoğunluğun yetkisinin kötü niyetli kullanımına uygulamadan örnekler verilerek azınlık haklarının korunması için daha etkili hukuki çözümlerin sağlanması konusu ele alınmıştır. Bu noktada öğretideki çeşitli görüşler ve karşılaştırmalı hukuk kuralları temelinde olması gereken hukuk bakımından önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the shareholders' right to dividend and the principles of dividend distribution in joint stock companies within the framework of the Turkish Commercial Code and related legislation. The purpose of joint stock companies is to generate profit at the end of the period, and the expectation of the shareholders is to receive profit as a result of their investments. The determination of whether the company has made a profit at the end of the period and the distribution of the profit can only be determined within the framework of legal procedures and principles. On the other hand, even if there is a profit, the general assembly may decide not to distribute profit. At this point, it is important that the general assembly does not abuse its majority power and violate the interests of the shareholders. Otherwise, the shareholder whose interests are violated has legal remedies to appeal against the general assembly decision. For all these reasons, the balance of the interests of both the corporation and the shareholders should be considered in the distribution of dividends, and decisions should be taken within the scope of legal regulations and legal principles. In our study, the issue of ensuring the balance of interests between the shareholders and the partnership in the dividend distribution process has been examined, and the issue of providing more effective legal solutions for the protection of minority rights has been addressed by giving examples from practice on the malicious use of the majority's authority. At this point, suggestions have been made in terms of delege ferenda based on various opinions in the doctrine and comparative law rules.