Molar insizör hipomineralizasyonundan etkilenmiş daimi azı dişlere gümüş florür uygulaması sonrası farklı zaman ve koşullarda uygulanan cam iyonomer veya rezin fissür örtücülerin klinik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical efficacy of glass ionomer or resin fissure sealants applied at different times and under different conditions following silver fluoride application to permanent molars affected by molar-incisor hypominereralization
- Tez No: 961087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BALLIKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, yüksek çürük riski olan bireylerde molar insizör hipomineralizasyonundan (MIH) etkilenmiş daimi azı dişlerine gümüş florür (GF) uygulamasından hemen sonra veya bir hafta sonra uygulanan cam iyonomer fissür örtücü ve rezin fissür örtücü uygulamasının klinik performanslarını ve GF uygulamasından hemen sonra fissür örtücü uygulandığında GF'yi yıkamanın veya pamukla kurutmanın fissür örtücünün klinik performansına etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. 6-13 yaş aralığında, en az bir daimi azı dişi MIH'tan etkilenmiş 102 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Dişler, randomize kontrollü çalışma tasarımına göre GF'den hemen sonra (yıkama ya da kurulama sonrası) veya bir hafta sonra rezin ya da cam iyonomer fissür örtücü uygulanan altı gruba randomize edilmiştir. Tedavilerin tamamlanmasını takiben, hastalar 1.,6., ve 12. aylarda kontrollere çağırılmıştır. Materyallerin çürükten koruma ve retansiyonları Fisher'ın Kesin testi ile analiz edilmiştir. 12 aylık takipte 102 hastanın 216 dişi değerlendirilmiştir. Kümülatif sağ kalım oranlarına göre, rezin fissür örtücü uygulanan gruplar %100 retansiyon gösterirken; GF'den 1 hafta sonra uygulanan cam iyonomer fissür örtücü grubunda %88,9 ile en düşük değer bulunmuştur. Çürük gelişimi değerlendirildiğinde, GF'den 1 hafta sonra cam iyonomer fissür örtücü, GF kurulandıktan hemen sonra rezin fissür örtücü ve yıkandıktan hemen sonra cam iyonomer fissür örtücü gruplarında %2,8 başarısızlık görülürken diğer gruplarda %100 başarı elde edilmiştir. Bir yıllık takipte, gruplar arasında çürük önleyici etki ve retansiyon açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Rezin bazlı fissür örtücüler cam iyonomer fissür örtücülere göre daha iyi retansiyon göstermiş olsa da her iki materyalin de GF sonrası MIH'lı azı dişlerinde etkili koruma sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the clinical performance of glass ionomer sealants and resin-based sealants applied either immediately or one week after silver fluoride application to permanent molars affected by molar incisor hypomineralization (MIH) in individuals at high caries risk, and to assess the effect of rinsing or drying with cotton immediately after silver fluoride application on the clinical performance of the sealants. A total of 102 patients aged between 6 and 13 years, each with at least one permanent molar affected by MIH, were included in the study. According to the randomized controlled study design, the teeth were allocated into six groups in which resin or glass ionomer sealants were applied either one week after silver fluoride application or immediately afterwards (following rinsing or drying). Patients were recalled at 1., 6., and 12 months for follow-up. For the clinical evaluation, caries-preventive effect and retention were analyzed using Fisher's Exact test. At the 12-month follow-up, 216 teeth from 102 patients were evaluated. Based on cumulative survival rates, all resin-based sealant groups achieved 100% success, while the lowest value, 88.9%, was found in the glass ionomer sealant group applied one week after silver fluoride application. Regarding caries development, a 2.8% failure rate was observed in three groups—glass ionomer sealants applied one week after silver fluoride, resin sealants applied immediately after drying, and glass ionomer sealants applied immediately after rinsing. All other groups demonstrated 100% success. At the one-year follow-up, no statistically significant differences were found between the groups in terms of caries-prevention and retention. Although resin-based sealants exhibited better retention than glass ionomer sealants, both materials proved to be effective preventive options when applied following silver fluoride treatment in MIH-affected molars.