Sınıf öğretmenlerinin eleştirel ve yaratıcı düşünme eğilimleri arasındaki ilişki
Relationship between critical thinking and creative thinking tendencies of primary school teachers
  1. Tez No: 961103
  2. Yazar: BÜŞRA YÜCE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin eleştirel ve yaratıcı düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada nicel araştırma modellerinden korelasyonel araştırma modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziosmanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ilkokul kurumlarındaki toplam 764 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılamayacağından örneklem alma yoluna gidilmiştir. Araştırmanın örneklemi basit tesadüfi örneklem yolu ile belirlenen 391 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Şen (2014) tarafından geliştirilen“UF/EMI Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği'' ile Özgenel ve Çetin (2017) tarafından geliştirilen ”Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği'' kullanılmıştır. Öncelikle ölçekler ile alt boyutlarının normallik dağılımlarının incelemesi yapılmıştır. Ulaşılan neticeler ışığında verilerin analize yönelik normal dağılım ön kabulü doğrultusunda istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırma grubu içerisinde bulunan sınıf öğretmenlerin demografik bilgileri frekans ve yüzde dağılımları çıkarılmıştır. Birinci ve ikinci alt problem için ölçeklerinin aritmetik ortalama ve standart sapma puanlarının hesaplaması yapılmıştır. Üçüncü ve dördüncü altıncı alt problemler için cinsiyet değişkenine bağlı olarak değişimlerini tespit etmek maksadıyla bağımsız örneklem t-testi analizi kullanılmıştır. Yaş, mesleki kıdem, eğitim durumu değişkenine göre değişimlerinin tespit edilmesi maksadıyla ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analizinden faydalanılmıştır. Beşinci alt problem için sınıf öğretmenlerin eleştirel ve yaratıcı düşünme eğilimlerinin arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla korelasyon analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin eleştirel ve yaratıcı düşünme eğilimleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between classroom teachers' critical and creative thinking tendencies. In this study, correlation method was used from Quantitative Research models. The universe of the research is 764 primary school teachers in official primary schools affiliated to Gaziosmanpaşa District Directorate of National Education. Since the universe cannot be reached, sampling has been done. The sample of the research consists of simple 391 primary school teachers.“UF / EMI Critical Thinking Tendency Scale”by Şen (2014) and“Marmara Creative Thinking Tendency Scale”by Özgenel and Çetin (2017) was used. The priority is to examine the normality distributions of scales and sub-dimensions. In the light of the results achieved, it has used alternative methods for the normal distribution assumption for analysis. In the research group, frequency distributions and also percentage distributions were extracted of the statistical information of the teachers. Arithmetic mean and standard deviation marks were computed for the first and second sub problems of the scales. Independent sample t-test analysis was applied for the third and fourth sixth sub-problems to find out the changes depending on the gender variable. One-factor analysis of variance was applied for irrelevant samples to find out differences in terms of age, professional seniority, and educational status. For the fifth sub-problem, the correlation analysis technique was used to find out the relationship between the critical thinking and creative thinking tendencies of the primary school teachers. A moderately positive correlation was found between the critical and creative thinking tendencies of the primary school teachers.