MnO-Co3O katalizörlerinin fotokatalitik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of the photocatalytic activities of MnO -Co₃O₄ catalysts
- Tez No: 961110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BUĞDAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Farklı kütle oranlarında MnO/Co₃O₄ (MCO) fotokatalizörleri, mekanik alaşımlama tekniği kullanılarak sentezlenmiş ve MnO ile Co₃O₄ arasındaki başarılı etkileşimi doğrulamak amacıyla çeşitli yöntemlerle karakterize edilmiştir. X-ışını kırınımı (XRD) ve X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) analizleri, Mn-Co etkileşiminin arttığını göstermiş ve bunun görünür ışık altında tetrasiklinin (TC) etkin bir şekilde fotokatalitik bozunmasına katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Katalizör dozu, pH, reaktif oksijen türleri ve farklı su matrislerinin fotokatalitik performans üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Asidik koşullarda, 20 mg 0.5MCO katalizörü ile %95 oranında optimal TC giderimi elde edilmiştir. Çalışma ayrıca, gerçek su matrislerinin – özellikle göl suyunun – bozunma sürecini hızlandırdığını ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra, 0.5MCO fotokatalizörü iyi yeniden kullanılabilirlik göstermiş ve beş çevrim sonrasında %63 verimliliğini korumuştur. Bu çalışma, mekanik alaşımlama yoluyla sentezlenen MCO hibrit sistemlerinin, sulu ortamlarda antibiyotik giderimi açısından potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Different mass contributions of MnO/Co3O4 (MCO) photocatalysts were synthesized by mechanical alloying technique and characterized using various methods to confirm the successful interaction between MnO and Co3O4, X-ray diffraction (XRD) and X-ray photoelectron spectroscopy (XPS) analyses demonstrated enhanced Mn-Co incorporation, contributing to efficient photocatalytic degradation of tetracycline (TC) under visible light. The effects of catalyst dosage, pH, reactive oxygen species, and different water matrices on photocatalytic performance were investigated. Optimal TC removal of 95% was achieved with 20 mg of 0.5MCO catalyst in acidic conditions. The study also showed that real water matrices, particularly lake water, accelerated the degradation process. Furthermore, the 0.5MCO photocatalyst demonstrated good reusability, maintaining 63% efficiency after five cycles. This research highlights the potential of MCO hybrid systems synthesized via mechanical alloying for antibiotic removal in aquatic environments.