Çuha çiçeği yağı gıda takviyesi ürünlerinde bulunan element içeriklerinin ICP-OES ile tayini
Determi̇nati̇on of elemental contents founded i̇n the food supplement products of eveni̇ng pri̇mrose oi̇l by ICP-OES
- Tez No: 961111
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA KARASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çuha çiçeği (Oenothera biennis) Onagraceae L. ailesinden iki yıllık bir bitki türüdür. Anayurdu Kuzey Amerika'dır. Asya ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde de yetişir. Sarı renkli ve güzel kokulu çiçeklere sahiptir. Bu bitki özellikle tohumlardan yağ çıkarılmak için kullanılır. Bu yağ ise gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada gıda takviyelerinde bulunan Çuha yağının element içeriklerinin yaş yakma yöntemini kullanarak ICP-OES cihazı ile tayini gerçekleştirilecektir. ICP-OES cihazıyla Çuha çiçeği yağı örneklerindeki makro ve mikro element konsantrasyonları analiz edilecektir. Bitkilerdeki makro, mikro ve toksik element içeriklerinin ve miktarlarının belirlenmesi insan sağlığı için önemlidir. Gıda takviyesi çuha çiçeği yağı olarak satılan ticari ürünlerinde bulunan Na, Mg, K, Ca, Fe, Cu, B, Mn, Zn içeriklerinin ve konsantrasyonlarının İndüktif Eşleşmiş Argon Plazma- Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) ile analizlerinin yapılarak elementel konsantrasyonlarının tayini edilmiştir. Yaş çözünürleştirme yönteminde HNO3:H2O2 çözücüleri (2:1, h/h) oranlarında kullanılmıştır. LOQ, LOD değerleri en yüksek Ca elementinde, en düşük Cu elementinde tayin edilmiştir. En yüksek konsantrasyonda tespit edilen element demir (Fe), en düşük konsantrasyonda tespit edilen element mangan (Mn) dır.
Özet (Çeviri)
Evening primrose (Oenothera biennis) is a biennial plant species from the Onagraceae family. Its homeland is North America. It is also grows in some parts of Asia and Europe. It has yellow coloured and fragrant flowers. This plant is especially used to extract oil from the seeds. This oil is used as a food supplement. In this study, the elemental contents of evening primrose oil in food supplements will be determined by ICP-OES device using wet burning method. Macro and micro element concentrations in evening primrose oil samples will be analysed by ICPOES device. Determination of macro, micro and toxic element contents and quantities in plants is important for human health. The contents and concentrations of Na, Mg, K, K, Ca, Fe, Cu, B, B, Mn, Zn in commercial products sold as food supplement evening primrose oil were analysed by Inductively Coupled Argon Plasma-Optical Emission Spectrometry (ICP-OES) and their elemental concentrations were determined. HNO3:H2O2 solvents (2:1, v/v) were used in the wet solubilisation method. LOQ, LOD values were highest in Ca element and lowest in Cu element. Iron (Fe) was determined at the highest concentration and manganese (Mn) was determined at the lowest concentration.