Çanakkale ili elma bahçelerindeki bitki paraziti nematod faunasının belirlenmesi
Determination of plant parasitic nematode fauna in apple orchards of Çanakkale province
- Tez No: 961127
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma Çanakkale ilinde elma yetiştiriciliği yapılan alanlardaki bitki paraziti nematod türlerinin tespiti amacıyla yürütülmüştür. Arazi çalışmaları kapsamında Bayramiç, Merkez, Ezine, Lapseki ve Biga ilçelerinden toplam 130 toprak örneği alınmıştır. Yapılan morfolojik ve morfometrik incelemeler sonucunda 16'sı tür düzeyinde olmak üzere 30 farklı cins nematod teşhis edilmiştir. Çalışmada en yaygın olarak sırasıyla Aphelenchoides spp. (%13,61), Paratylenchus spp. (%3,46), Pratylenchus spp. (%3,02), Ditylenchus spp. (%2,78) ve Tylenchus spp. (%2,75) cinslerine ait türlere rastlanmış ayrıca elma açısından önemli bitki paraziti türler olan Meloidogyne incognita, Meloidogyne javanica, Pratylenchus vulnus, P. neglectus ve P. thornei tespit edilmiştir. Araştırmada Pratylenchus (P. thornei, P. neglectus, P. penetrans, P. vulnus), Helicotylenchus (H. digonicus, H. dihystera, H. canadensis), Meloidogyne (M. incognita, M. javanica), Merlinius brevidens, Ditylenchus myceliophagus, Filenchus sheri, Psilenchus hilarulus, Coslenchus turkeyensis, Aphelenchus avenae ve Paratylenchus tateae gibi türler tanımlanmıştır. Paratylenchus tateae'nin Türkiye'de ilk kez elma bahçelerinden tespit edilmiş olması çalışmanın önemli bir çıktısıdır. Elde edilen bulgular bölgedeki elma bahçelerinde nematod kaynaklı zarar riskinin yüksek olduğunu göstermekte ve entegre mücadele yöntemlerinin uygulanması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the plant-parasitic nematode species present in apple orchards in Çanakkale Province, Türkiye. A total of 130 soil samples were collected from the districts of Bayramiç, Merkez, Ezine, Lapseki, and Biga. Morphological and morphometric examinations revealed the presence of 30 different nematode genera, of which 16 were identified at the species level. In the study, the most commonly encountered genera were Aphelenchoides spp. (13,61%), followed by Paratylenchus spp. (3,46%), Pratylenchus spp. (3,02%), Ditylenchus spp. (2,78%), and Tylenchus spp. (2,75%). In addition, important plant-parasitic nematode species for apple cultivation such as Meloidogyne incognita, M. javanica, Pratylenchus vulnus, P. neglectus, and P. thornei were identified. Identified species included Pratylenchus (P. thornei, P. neglectus, P. penetrans, P. vulnus), Helicotylenchus (H. digonicus, H. dihystera, H. canadensis), Meloidogyne (M. incognita, M. javanica), Merlinius brevidens, Ditylenchus myceliophagus, Filenchus sheri, Psilenchus hilarulus, Coslenchus turkeyensis, Aphelenchus avenae and Paratylenchus tateae. The detection of Paratylenchus tateae from apple orchards in Türkiye for the first time constitutes a notable outcome of this study. The findings indicate a high risk of nematode-related damage in regional apple orchards, underscoring the necessity of implementing integrated nematode management strategies.