Beylikdüzü halk eğitimi merkezi örme ve düğümlü takılar kurs programı kursiyer görüşleri
The views of the trainees participating in the course program of the knitted and knotted jewellery at Beylikdüzü public education centre
  1. Tez No: 961126
  2. Yazar: NESLİHAN AKKOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ERKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı Beylikdüzü Halk Eğitimi Merkezi Örme ve Düğümlü Takılar Kurs Programına katılan kursiyerlerin programa ilişkin görüşleri ve kursa katılma nedenlerinin değerlendirilmesidir. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Beylikdüzü Halk Eğitimi Merkezi'nde Örme ve Düğümlü Takılar kursuna katılan 40 kursiyere 23 soruluk anket formu uygulanmış, anket sonuçlarına göre toplam frekans ve yüzde dağılımları hazırlanmış bulgular elde edilerek, tablolar yorumlanmıştır. Araştırma verileri değerlendirildiğinde Beylikdüzü Halk Eğitimi Merkezi Örme ve Düğümlü Takılar Kurs Programına katılan kursiyerlerin 36 yaş üzerindeki kadınlardan oluştuğu tespit edilmiştir. Kursa katılan kursiyerlerin lise ve lisans mezunu olduğu, çoğunluğunun ise ev hanımı ve emekli bireylerin olduğu belirlenmiş, kursa katılım amaçlarının ise sosyalleşmek olduğu ve kurs hakkında çevrelerinden bilgi aldıkları görülmüştür. Kursiyerler bu kursu el becerisi edinmek amacıyla tercih etmiş olup en çok kullanılan hammadde türü boncuklar ve misina olmuş, hammaddeleri yurtiçinden temin etmişlerdir. Kursiyerler hammadde seçimi yaparken modele uygun olmasına dikkat etmişlerdir. Model tespiti yaparken daha önceden yapılmış modellerden faydalandıkları görülmüştür. Yapılan ürünlerde kursiyerler tarafından en çok tercih edilen teknik el düğümü (makrome) olmuştur ve ürünleri en fazla 1 hafta sürede tamamladıklarını ifade etmişlerdir. Kursiyerlerin örme ve düğümlü takıların yaygınlaştırılması için sergiler açılması görüşünde oldukları, kurs süresini, içeriğini, yöntem, teknikleri, araç-gereçleri, kullanılan kaynakları, değerlendirme ölçeklerini, kursiyerlerin amaçlarına ulaşma düzeylerini yeterli buldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to evaluate the views of the trainees participating in the Course Program of Knitted and Knotted Jewellery at Beylikdüzü Public Education Centre and their reasons for participating the course. A questionnaire form made up of 23 questions was applied to 40 trainees participating the course of Knitted and Knotted Jewellery at Beylikdüzü Public Education Centre in 2021-2022 academic year, some findings were obtained by taking the total frequency and percentage distributions depending on the questionnaire results and it was evaluated in tables. Upon the evaluation of the data obtained from the research, it was found that the trainees participating in the course of Knitted and Knotted Jewellery at Beylikdüzü Public Education Centre were made up of women over 36 years of age. It was also determined that the participants were graduates of a high school or an undergraduate institution, most of them were housewives, the reason for participating the course was socialization, and that they were informed by their vicinity. The trainees preferred the course to acquire hand skills, the materials mostly used in the course were beads and fishline and they obtained the raw materials at home domestically. The trainees paid attention to the fact that the raw materials must be in conformance with the model while choosing them. In determining the model, they benefitted from the earlier models. The technique mostly preferred by the trainees in the produced materials was the hand knot (macramé) and they expressed that they completed the products in one week at most. It was also found that the trainees were of the opinion that some exhibitions should be opened to make knitted and knotted jewellery more widespread, they found the duration, content, method, techniques, tools and materials of the course, the sources used, the evaluation scales, the levels of reaching their aims suitable.