Gebelerde mükemmeliyetçilik, psikolojik iyi oluşluk ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün öz bakim gücü ve başa çıkma tutumlarına etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of perfectionism, psychological well-being and intolerance of uncertainty on self-care affairs and coping attitudes in pregnant women
  1. Tez No: 961136
  2. Yazar: HACER TEKEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Araştırma, gebelerde mükemmeliyetçilik, psikolojik iyi oluşluk ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin öz bakım gücüne ve başa çıkma tutumları üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel türde yürütülen araştırmaya, 30 Temmuz 2023- 30 Ağustos 2024 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ayaktan başvuran veya yatarak tedavi gören 321 gebe dahil edilmiştir. Araştırma verileri "Gebe Bilgi Formu, Gebelikte Risk Değerlendirme Formu, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Psikolojik İyi Oluşluk Ölçeği, öz bakım, Öz Bakım Gücü Ölçeği ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veriler, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey HSD post-hoc testi, Pearson korelasyon ve Regresyon testi kullanılarak analiz edilmiştir. Gebelerin yaş ortalamasının 29,06±5,232 olduğu ve %69,2'sinin gebeliğin üçüncü trimesterinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the effects of perfectionism, psychological well-being, and intolerance of uncertainty on self-care agency and coping attitudes in pregnant women. The descriptive and cross-sectional study included 321 pregnant women who received outpatient care or were admitted for inpatient treatment at Ordu University Training and Research Hospital between 30 July 2023 and 30 August 2024. Research data were collected through face-to-face interviews using the Pregnancy Information Form, Pregnancy Risk Assessment Form, Multidimensional Perfectionism Scale, Psychological Well-being Scale, Intolerance of Uncertainty Scale, Self-Care Agency Scale, and Coping Attitudes Scale. The data were analyzed using independent samples t-test, one-way analysis of variance, Tukey HSD post-hoc test, Pearson correlation, and Regression analysis. Pregnant women the mean age was 29,06 ± 5,232 and 69,2% were in the third trimester of pregnancy.