Zayıflama amacıyla tüketilen bitki çaylarının çeşitli yönleriyle ürün kalitesinin belirlenmesi
Determination of product quality in various aspects of herbal teas consumed for weight loss
  1. Tez No: 961137
  2. Yazar: ŞULE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. FULYA TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Zayıflama amacıyla yaygın olarak tüketilen bitki çaylarının kalitesinin değerlendirilmesi halk sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada, toplumda zayıflama amacıyla sıkça tüketildiği belirlenen yeşil çay, biberiye çayı ve mate çayının fizikokimyasal özellikleri (pH, renk, asidite, kuru madde, kül), antioksidan kapasitesi, toplam fenolik madde, toplam flavonoid içeriği, ağır metal ve mineral madde bileşenleri, mikrobiyolojik kalitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Burdur ilinde market ve aktarlarda satılan açık ve paketli yeşil çay (n=10), biberiye çayı (n=10), ve mate çayı (n=10) örneklerinde analizleri yapılmıştır. Örneklerin toplam mezofilik aerob bakteri ve küf-maya sayımlarının ulusal ve uluslararası mevzuatta bildirilen yasal sınırlar içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Fizikokimyasal analizlerde pH, renk, kuru madde, kül ve asitlik değerleri ölçülmüş; özellikle pH, asitlik ve renk açısından çay çeşitleri arasında anlamlı farklar gözlenmiştir (P < 0,05). Fenolik bileşik analizleri sonucunda, çaylar arasında toplam fenolik madde ve flavonoid içerikleri bakımından anlamlı farklılıklar belirlenmiştir (P < 0,05). Mineral madde ve ağır metal analizleri İndüktif Eşleşmiş Plazma -Optik Emisyon Spektroskopisi (ICP-OES) yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup çay örneklerinde alüminyum (Al), bakır (Cu), demir (Fe), kurşun (Pb), fosfor (P), magnezyum (Mg), kalsiyum (Ca) ve potasyum (K) gibi elementler de istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (P < 0,05). Ayrıca biberiye, mate, yeşil çay gruplarında toksik elementlerden olan krom (Cr), civa (Hg) ve arsenik (As) tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, zayıflama amacıyla tüketilen bitki çaylarının hem gıda güvenliği hem de halk sağlığı yönünden güvenilirliğinin sağlanmasında ürünün çeşidi, ambalaj durumu ve hijyenik koşullarının önemli etkilerinin olduğu kanatına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluating the quality of herbal teas widely consumed for weight loss is important for public health. This study aimed to investigate the physicochemical properties (pH, color, acidity, dry matter, ash), antioxidant capacity, total phenolic content, total flavonoid content, heavy metal and mineral composition, and microbiological quality of green tea, rosemary tea, and mate tea, which were identified as frequently consumed for weight loss in the community. Analyses were performed on samples of both loose and packaged green tea (n=10), rosemary tea (n=10), and mate tea (n=10) obtained from markets and herbal shops in the province of Burdur. The total mesophilic aerobic bacteria and mold-yeast counts of the samples were found to be within the legal limits specified by national and international regulations. In the physicochemical analyses, pH, color, dry matter, ash, and acidity values were measured. Significant differences were observed among the tea types, particularly in terms of pH, acidity, and color (P < 0.05). Phenolic compound analyses revealed significant differences among the teas in terms of total phenolic and flavonoid contents (P < 0.05). Mineral and heavy metal analyses were conducted using the Inductively Coupled Plasma-Optical Emission Spectroscopy (ICP-OES) method, and statistically significant differences were found in the levels of elements such as aluminum (Al), copper (Cu), iron (Fe), lead (Pb), phosphorus (P), magnesium (Mg), calcium (Ca), and potassium (K) in the tea samples (P < 0.05). Furthermore, toxic elements such as chromium (Cr), mercury (Hg), and arsenic (As) were not detected in the rosemary, mate, and green tea groups. In conclusion, it was determined that factors such as the type of product, packaging condition, and hygienic practices have significant impacts on ensuring the safety and reliability of herbal teas consumed for weight loss, both in terms of food safety and public health.