Demodikoz hastalarında Demodex brevis ve Demodex folliculorum'un patogenezdeki rolü ve serum zonulin düzeyleriyle bağırsak geçirgenliğinin değerlendirilmesi
The role of Demodex brevis and Demodex folliculorum in pathogenesis of demodicosis patients and the evaluation of intestinal permeability with serum zonulin level
  1. Tez No: 961135
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜNEŞ TAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIZ UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Demodex spp., insan cildinde en sık rastlanan ektoparazitlerden biridir ve özellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda sayıca artarak demodikozis adı verilen inflamatuvar bir cilt hastalığına yol açabilir. Son yıllarda inflamatuvar cilt hastalıklarının patogenezinde yalnızca lokal faktörlerin değil, sistemik mekanizmaların da rol oynayabileceği anlaşılmış; özellikle bağırsak geçirgenliğindeki artış bu süreçlerde dikkat çekici bir faktör olarak öne çıkmıştır. Zonulin, enterositlerden salgılanan ve intestinal epitel hücreleri arasındaki sıkı bağlantıların (tight junction) düzenlenmesinde görev alan bir proteindir. Artan zonulin düzeyleri, bağırsak bariyerinin bütünlüğünün bozulduğunu ve geçirgenliğin arttığını göstermesi açısından önemli bir biyobelirteç olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda, çalışmamızda demodikozis tanısı almış bireylerde Demodex folliculorum ve Demodex brevis yoğunluğunun serum zonulin düzeyleriyle ilişkisi incelenerek, ciltteki inflamatuvar tablo ile intestinal bariyer disfonksiyonu arasındaki olası bağlantının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Düzce Üniversitesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvuran, demodikozis tanısı almış 44 hasta ile benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip 41 sağlıklı gönüllü çalışma kapsamına alınmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri, yaşam alışkanlıkları ve evcil hayvan sahipliği sorgulanmış; Demodex folliculorum ve Demodex brevis varlığı standart yüzeyel deri biyopsisi (SYDB) yöntemiyle belirlenmiştir. Serum zonulin düzeyleri, ELISA yöntemi kullanılarak spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. Zonulin düzeyleri ile Demodex türlerinin yoğunluğu arasındaki ilişkiler analiz edilmiş; gruplar arası karşılaştırmalarda Student t-testi ve Fisher exact testi kullanılmıştır. Bulgular: Hasta grubunda serum zonulin düzeyleri 25,34 ± 5,82 ng/ml, kontrol grubunda ise 20,48 ± 7,59 ng/ml olarak ölçülmüş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,001). Hasta grubunda D. brevis pozitifliği oranı %36,4 olup, literatürde bildirilen oranlarla uyumludur. Demodex brevis ii pozitifliği ile zonulin düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,971).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Demodex spp. are among the most common ectoparasites found on human skin. Under conditions of immunosuppression, their numbers can increase significantly, leading to an inflammatory skin disorder known as demodicosis. In recent years, it has become evident that the pathogenesis of inflammatory skin diseases may involve not only local factors but also systemic mechanisms. Increased intestinal permeability has emerged as a notable factor in this context. Zonulin is a protein secreted by enterocytes that regulates tight junctions between intestinal epithelial cells. Elevated zonulin levels are considered an important biomarker indicating disruption of the intestinal barrier and increased permeability. Accordingly, this study aimed to investigate the relationship between the density of Demodex folliculorum and Demodex brevis and serum zonulin levels in individuals diagnosed with demodicosis, to evaluate the potential link between cutaneous inflammation and intestinal barrier dysfunction. Materials and Methods: A total of 44 patients diagnosed with demodicosis and 41 age- and sex-matched healthy controls, all of whom presented to the Dermatology Outpatient Clinic of Düzce University, were included in the study. Participants' demographic characteristics, lifestyle habits, and pet ownership were recorded. The presence of Demodex folliculorum and Demodex brevis was determined using the standardized skin surface biopsy (SSSB) technique. Serum zonulin levels were measured spectrophotometrically using the ELISA method. The relationship between zonulin levels and Demodex species density was analyzed, and intergroup comparisons were performed using the Student's t-test and Fisher's exact test. Results: Mean serum zonulin levels were 25.34 ± 5.82 ng/ml in the patient group and 20.48 ± 7.59 ng/ml in the control group, with the difference being statistically significant (p=0.001). The rate of D. brevis positivity in the patient group was 36.4%, consistent with previous literature. No significant difference iv was found between D. brevis positivity and zonulin levels (p=0.971).