Augustinus'ta fides (inanç) ve ratio (akıl) ilişkisi üzerine bir çözümleme
An analysis of the relationship between fides (faith) and ratio (reason) in Augustine
  1. Tez No: 961172
  2. Yazar: CANA VİLKEN ÇORAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM DÜRÜŞKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ortaçağ düşüncesinin gelişip şekillenmesinde önemli rol oynayan ve Antikçağ ile Ortaçağ arasında adeta bir köprü vazifesi gören Augustinus'un Tanrı ve hakikat arayışında inanç ile akıl arasında kurduğu ilişkiyi ve bu iki kavrama felsefe-teoloji perspektifiyle yaklaşımını irdelemektir. Bu bağlamda öncelikle Augustinus'un hayatı ve düşüncesinin arka planı ele alınacak ve böylece zihnini meşgul eden inanç - akıl sorununun Augustinus'un zihinsel yolculupundaki kökenleri ortaya konmaya çalışılacaktır. Ardından Augustinus'un 386-387 yılları arasında çekildiği Cassiciacum'da kaleme aldığı ve özellikle kendisiyle iç hesaplaşmaya girerek kendi aklıyla konuştuğu bir metin olan Soliloquia adlı eseri temelinde inanç - akıl konusu tartışmaya açılacaktır. Böylece Tanrı'yı bilme ve hakikati kavrama konusunda inanç ile akla yüklenen rol ve aralarında kurulan ilişki ele alınarak Augustinus'un bu iki unsuru birarada değerlendirmesi ve inanca akıl karşısında öncelik vermesi üzerinde durulacaktır. Sonuç olarak Ortaçağın neredeyse bütününe yayılmış bir tartışma konusu olan inanç-akıl ilişkisi sorununun kökleri ve bunun Augustinus'un düşünce dünyasında nasıl şekillendiği açıklığa kavuşturulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between faith and reason established by Augustine, who played an important role in the development and shaping of Medieval thought and served as a bridge between Antiquity and the Middle Ages in his search for God and Truth, and his approach to these two concepts from a plosophical-theological perspective. In this context, firstly Augustine's life and the background of his way of thinking will be examined and then the origins of the faith-reason problem preoccupied his mind in his intellectual journey will be revealed. Then, within the scope of Augustine's Soliloquia, written in Cassiciacum between 386-387, in which he had an internal dialogue by himself and talked to his own reason, the issue of faith and reason will be discussed. Thus the roles assigned to faith and reason in knowing God and understanding truth as well as the relationship between them will be scrutinised and Augustine's priorisation of faith over reason will be emphasized. Finally it will be tried to clarify how the problem of the relationship between faith and reason, which is a discussion spread throughout almost the entire Middle Ages, took shape in Augustine's world of thought.