Türkiye'de ortaöğretim kademesinde uygulanan İngilizce öğretim programının, Almanya Berlin'de ortaöğretim kademesinde uygulanan İngilizce öğretim programı ile karşılaştırılması
A comparison of the English language teaching curriculum implemented at the secondary education level in Turkey with the English language teaching curriculum implemented at the secondary education level in Berlin, Germany
  1. Tez No: 961171
  2. Yazar: KERİM OKUTUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 9-12. sınıfları kapsayan ortaöğretim ile Almanya'nın Berlin eyaletinde 7-10. sınıfları kapsayan ortaöğretim birinci kademesi (Sekundarstufe I) İngilizce öğretim programları; amaçları, içerikleri, öğretim süreçleri, değerlendirme teknikleri ve genel özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Nitel araştırma deseniyle, her iki ülkenin eğitim otoritelerince yayımlanan güncel öğretim programları ve ilgili akademik yayınlar, doküman analizi yöntemiyle incelenerek iki program arasındaki benzerlik ve farklılıklar yorumlanmıştır. Çalışma bulguları iki program arasında temel felsefi farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Bu felsefi farklılıkların kökeninde, iki ülkenin program geliştirme mimarilerindeki yapısal bir ayrım yatmaktadır. Türkiye'nin disipline özgü programlama modeline karşılık, Berlin'in tüm modern diller için bütüncül bir çerçeve sunan yetkinlik alanı odaklı yaklaşımı, çalışmanın merkezi bulgularından birini oluşturmaktadır. Türkiye'deki İngilizce öğretim programının kendi metinlerindeki yapısalcı eğilimler nedeniyle dil bilgisi doğruluğunu ve yapısal bilgiyi öncelediği; Berlin'deki programın ise iletişimsel dil becerilerini, kültürlerarası farkındalığı ve otantik materyal kullanımını merkeze aldığı tespit edilmiştir. Bu felsefi ayrım, programların kendi içinde önerdiği değerlendirme yaklaşımlarına da yansımıştır. Türkiye programı ürün odaklı yazılı sınavları ön plana çıkarırken, Berlin programı sürece dayalı ve çeşitli ölçme araçlarını önermektedir. Çalışmanın en temel sonucu, Türkiye'deki öğretim programı dokümanının kendi içinde bir tutarsızlık sergilediğini ortaya koymaktadır. Program, bir yandan iletişimsel hedefleri ön plana çıkarırken, diğer yandan bu hedeflerle çelişen yapısalcı içerik ve ürün odaklı değerlendirme yöntemlerini önermektedir. Türkiye'deki programın, Berlin modelinden de esinlenerek, uygulamaya dayalı iletişimsel etkinlikler ve dijital materyal kullanımıyla zenginleştirilmesi; değerlendirme sisteminin ise süreç odaklı araçlarla çeşitlendirilmesi önerilmektedir. Çalışmanın bulguları, gelecekteki dil eğitimi politikalarının geliştirilmesinde ve öğretmenlerin mesleki gelişim süreçlerinin planlanması açısından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study compares the English Language Teaching (ELT) curricula for secondary education in Turkey (grades 9-12) and the first stage of secondary education (Sekundarstufe I, grades 7-10) in the state of Berlin, Germany, examining their objectives, content, instructional processes, assessment techniques, and general characteristics. Employing a qualitative research design with document analysis, this study analyzes the most recent official curricula published by the educational authorities of both countries and relevant academic literature to interpret the similarities and differences between the two programs. The findings reveal fundamental philosophical divergences rooted in a structural distinction in the curriculum development architectures of the two countries. Whereas Turkey follows a discipline-specific programming model, Berlin adopts a holistic, competency-area-focused framework that applies to all modern languages—a contrast that constitutes a central finding of this research. It was determined that Turkey's curriculum, due to its inherent structuralist tendencies, prioritizes grammatical accuracy and structural knowledge, while the Berlin curriculum centers on communicative language skills, intercultural awareness, and the use of authentic materials. This philosophical divide is also reflected in the assessment approaches suggested within the programs. The Turkish curriculum emphasizes product-oriented written examinations, while the Berlin program recommends a variety of process-based assessment tools. The study's most fundamental conclusion is that the Turkish curriculum document exhibits an internal inconsistency: it promotes communicative objectives while simultaneously prescribing structuralist content and product-oriented assessment methods that conflict with these goals. Therefore, it is recommended that the Turkish curriculum be enriched with practice-based communicative activities and digital materials, drawing inspiration from the Berlin model, and that its assessment system be diversified with process-oriented tools. The findings of this study underscore the importance of developing future language education policies and planning professional development for teachers.