Yaşar Kemal'in 'Üç Anadolu Efsanesi' adlı eserinin minyatür sanatıyla görsel anlatımı
Visual interpretation of Yaşar Kemal's Three Anatolian Legends through the art of miniature painting
  1. Tez No: 961174
  2. Yazar: ZERRİN GÜRCAN UYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KÜÇÜKTURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, Yaşar Kemal'in Üç Anadolu Efsanesi adlı eserinde yer alan üç halk anlatısı olan Köroğlu, Karacaoğlan ve Alageyik efsanelerinin, geleneksel Türk minyatür sanatı aracılığıyla görsel anlatı biçimine dönüştürülmesini konu almaktadır. Çalışma, halk edebiyatı ürünlerinin görsel sanatlarla yeniden yorumlanabileceğini ortaya koymakta ve disiplinlerarası bir yaklaşım benimsemektedir. Araştırma nitel yöntemle yürütülmüş, betimleyici ve sanat temelli bir model kullanılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, Yaşar Kemal'in Üç Anadolu Efsanesi adlı eserinde yer alan üç halk anlatısı“Köroğlu, Karacaoğlan ve Alageyik”efsaneleri, olay örgüsü, kişiler ve tematik kavramlar açısından incelenmiş ve bu doğrultuda tasarımları yapılmıştır. Belirlenen altı sahne, minyatür sanatına özgü kompozisyon, renk ve uygulama teknikleriyle görselleştirilmiştir. Özgün olarak tasarlanan bu sahnelerde, minyatür sanatında kullanılan düz boyama, tarama, noktalama, akıtma, münhanî ve tül gibi geleneksel teknikler uygulanmıştır. Renklendirme aşamasında suluboya, zemin uygulamalarında ise akrilik mürekkep tercih edilmiştir. Tüm çalışmalar, minyatür sanatına uygun olarak hazırlanmış, oval kesimli özel kâğıtlar üzerine gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, minyatür sanatının yalnızca tarihî olayları değil, aynı zamanda mitolojik ve efsanevi halk anlatılarını da etkili bir biçimde görselleştirebildiğini göstermektedir. Ayrıca bu çalışma, kültürel belleğin görsel yollarla aktarılmasında minyatür sanatının işlevsel bir araç olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle araştırma, hem geleneksel sanatların çağdaş anlatılarla buluşturulmasına katkı sağlamakta hem de halk edebiyatının görsel bir dil aracılığıyla yeni kuşaklara aktarılmasına yönelik özgün bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on transforming the three folk narratives Köroğlu, Karacaoğlan, and Alageyik from Yaşar Kemal's Three Anatolian Legends into a visual narrative form through the traditional Turkish art of miniature painting. The study demonstrates that folk literature can be reinterpreted through visual arts and adopts an interdisciplinary approach. The research was conducted using qualitative methods with a descriptive and art-based model. Within the scope of the thesis, the three legends in Yaşar Kemal's work were analyzed in terms of plot structure, characters, and thematic elements, and corresponding visual designs were developed. Six specific scenes were selected and illustrated using traditional compositional, color, and technical elements unique to the art of miniature painting. In these original scenes, traditional miniature techniques such as flat coloring, hatching, stippling, dripping, curved lines (münhanî), and veil (tül) effects were employed. Watercolor was used for coloring, and acrylic ink was preferred for background applications. All artworks were produced on specially prepared, oval-cut paper suitable for miniature painting. The findings indicate that the miniature art form can effectively visualize not only historical events but also mythological and legendary folk narratives. Moreover, the study suggests that miniature art serves as a functional medium for transmitting cultural memory through visual means. In this respect, the research contributes to the integration of traditional arts with contemporary narratives and offers a unique perspective for conveying folk literature to new generations through a visual language.