İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY03427 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr (İnceleme-metin-mestap tablosu)
Istanbul University Rare Works Library registered at the number TY03427 poetry collection (Review-text-mestap table)
- Tez No: 961175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ALPAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Çalışmamızın konusu oluşturan mecmua, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde TY03427 numarada“Mecmû'a-i Eş'âr”adıyla kayıtlıdır. Çalışmamızda öncelikle mecmua türü hakkında genel bilgi verilmiş ve mecmualar hakkında yapılan tasnif çalışmaları sunulmuştur. Ardından ele alınan mecmuanın şekil ve muhtevası üzerinden incelemesi yapılıp metin transkribe edilmiştir. Son bölümde ise MESTAP tablosu verilmiştir. Söz konusu mecmua 48 varaktan oluşmaktadır ve bünyesinde Türkçe 222, Farsça 5 adet olmak üzere toplam 227 şiir barındırmaktadır. Bu şiirler ekseriyetle müfred ve beyitlerden oluşmaktadır. Ayrıca 551 adet berceste mısra ve son bölümde destan türüne ait bir şiir bulunmaktadır. Mecmuanın derleyeni ve derlenme tarihi tespit edilememiştir. Yazma eserde hayatı hakkında biyografik kaynaklardan bilgi edindiğimiz şair sayısı 59'dur, kimliğiyle ilgili herhangi bir bilgi edinemediğimiz 2 şair mevcuttur. Çalışmamızla Klasik Türk Edebiyatına ait şair ve şiir hazinesini genişletip Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The mecmua, which is the subject of our study, is registered in Istanbul University Rare Works Library under the name of 'Mecmû'a-i Eş'âr' under the number TY03427. In our study, firstly, general information about the type of mecmua is given and the classification studies on mecmua are presented. Afterwards, the mecmua was analysed in terms of its form and content and the text was transcribed. In the last section, the MESTAP table is given. The mecmua in question consists of 48 pages and contains a total of 227 poems, 222 in Turkish and 5 in Persian. These poems mostly consist of singular and couplets. In addition, there are 551 berceste verses and a poem belonging to the epic genre in the last section. The compiler and the date of compilation could not be determined. In the manuscript, the number of poets about whose life we have information from biographical sources is 59, and there are 2 poets about whose identity we could not obtain any information. The aim of this study is to expand the treasury of poets and poems belonging to Classical Turkish Literature and to contribute to the Systematic Classification of Mecmuas Project (MESTAP).