Klasik anlatılarda 'abject' kadın temsilleri ve kadınlığın toplumsal inşası: Agamemnon, Medea ve Hippolytus tragedyaları üzerine bir inceleme
'Abject' female representations and the social construction of femininity in classical narratives: A study on the tragedies of Agamemnon, Medea, and Hippolytus
- Tez No: 961184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA TAŞDEMİR AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Philosophy, Psychology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Fransız yazar George Bataille'ın kavramlaştırdığı ve post-yapısalcı düşünür Julia Kristeva tarafından geliştirilip zenginleştirilen“abject”kavramı, benlik ve kimlik inşası süreçlerinde çizilen sınırlarla ilintili bir kavram olup Türkçede iğrenç, zillet, dışkı, atık gibi anlamlar barındırmaktadır. Kısaca benliğin ve toplumun sınırları için tehdit oluşturan ve bu niteliğinden ötürü rahatsızlık, korku ve tiksinti uyandıran unsurları tanımlamak için kullanılan“abject”kavramı, kadınların toplumsal düzlemde ötekileştirilme ve dışlanma süreçlerini kavrama noktasında da işlevseldir. Çalışma, Antik Yunan tragedya geleneğinin üç önemli eseri Agamemnon (Aiskhylos), Medea (Euripides) ve Hippolytus (Euripides) tragedyalarındaki“abject”kadın temsillerine odaklanarak, söz konusu temsillerin ataerkil normların yeniden üretilmesi noktasındaki ideolojik işlevlerini ortaya koymayı amaç edinmektedir. Bahsi geçen tragedyaların yazarları mitopoetik unsurlardan faydalanarak kadın gücünün sınırlandırılması gerekliliğini vurgulayan güçlü ideolojik metinler kaleme almışlardır. Bu bağlamda, tragedyalardaki“abject”kadın temsilleri, kadınlığın toplumsal inşasına yönelik normatif iktidar stratejilerini ve kadını baskı altına alan eril tahakküm pratiklerini çözümleme noktasında önemli bir işleve sahiptir. Çalışma, tragedyaların bu işlevinden faydalanarak, kötücül kadın temsillerinin erkek egemen normları pekiştirme noktasında nasıl araçsallaştırıldığını ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of the“abject”conceptualized by French writer Georges Bataille and later developed and enriched by post-structuralist thinker Julia Kristeva, is closely related to the boundaries drawn during processes of selfhood and identity construction. In Turkish, the term carries meanings such as filth, disgrace, excrement, and waste. Briefly, the“abject”is used to define elements that pose a threat to the boundaries of the self and society, and therefore evoke discomfort, fear, and disgust. The concept is also functional in understanding the processes of marginalization and exclusion of women within the social sphere. This study focuses on“abject”representations of women in three major works from the Ancient Greek tragic tradition—Agamemnon (Aeschylus), Medea (Euripides), and Hippolytus (Euripides)—and aims to reveal the ideological functions of these representations in reproducing patriarchal norms. The authors of these tragedies, through the use of mythopoetic elements, have created powerful ideological texts that emphasize the supposed necessity of restricting female power. In this context, the“abject”representations of women in these tragedies serve an important function in analyzing the normative power strategies involved in the social construction of femininity and the patriarchal practices that subjugate women. Drawing on this function, the study seeks to demonstrate how male-dominated norms are reinforced through the instrumentalization of malevolent female representations in these tragedies.