Yeme davranış bozukluğu ve beslenme bilgi düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Fırat Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Polikliniğine başvuran 18 ile 60 yaş arasındaki bireyler örneğinde
Investigation of the relationship between eating behavior disorders and nutrition knowledge levels: A sample of individuals aged 18 to 60 attending the Nutrition and Dietetics Outpatient Clinic of Fırat University Hospital
- Tez No: 961185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Sosyoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması, Fırat Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Polikliniğine başvuran 18 ile 60 yaş arasındaki bireylerde yeme davranış bozukluğu riski ile beslenme bilgi düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Literatürde bu iki değişkenin birlikte ele alındığı çalışmalar sınırlı sayıda olup, özellikle klinik başvurulu geniş yaş aralığındaki bireyleri kapsayan veri temelli araştırmalar nadirdir. Bu yönüyle çalışma, hem alan yazına hem de uygulamaya katkı sunma potansiyeline sahiptir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanan bu çalışmada, 2024 yılı içerisinde gönüllü katılım sağlayan toplam n=388 birey araştırmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların %73,5'i kadın (n=285), %26,5'i erkek (n=103); %53,6'sı evli (n=208), %46,4'ü bekâr (n=180) olup yaş ortalaması 33,84 ± 11,47 olarak hesaplanmıştır. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formunun yanı sıra Yeme Davranış Bozukluğu Ölçeği (YDBÖ) ve Beslenme Bilgi Ölçeği (NKS) uygulanmıştır. Bulgulara göre: Kadınların ortalama YDBÖ puanı erkeklerden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p 0.05). Sonuç olarak, bu çalışma; Türkiye'de klinik başvurulu geniş yaş aralığındaki bireyleri kapsayan nadir araştırmalardan biri olup, hem literatürdeki boşluğu doldurması hem de beslenme davranışlarının çok boyutlu doğasına dikkat çekmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to evaluate the relationship between the risk of eating behavior disorders (EBD) and nutrition knowledge levels (NKL) among individuals aged 18 to 60 who applied to the Nutrition and Dietetics Outpatient Clinic of Fırat University Hospital. In the literature, studies addressing both variables together are limited, particularly those based on data from clinical populations covering a wide age range. In this respect, the study has the potential to contribute both to the academic literature and practical applications. Designed as a descriptive and cross-sectional study, a total of n = 388 individuals who voluntarily participated in 2024 were included. Of the participants, 73.5% were female (n = 285) and 26.5% were male (n = 103); 53.6% were married (n = 208), 46.4% single (n = 180), and the mean age was 33.84 ± 11.47 years. Along with a sociodemographic information form, participants completed the Eating Behavior Disorder Scale (EBDS) and the Nutrition Knowledge Scale (NKS). According to the findings, the mean EBDS scores of women were significantly higher than those of men (p < 0.05). EBD risk was detected in 42.5% of women and 30.1% of men. In terms of NKL, women also scored significantly higher than men (p < 0.05), with 78.2% of those with high nutrition knowledge being women. Furthermore, 45.2% of married individuals were found to be at risk of EBD, compared to 29.4% of single participants (p < 0.001). The relationship between EBDS and NKS scores was analyzed using Spearman correlation, revealing a weak negative but statistically nonsignificant correlation (rho = –0.089, p > 0.05). In conclusion, this study represents one of the rare investigations in Turkey involving a wide clinical age range and highlights the multifactorial nature of eating behavior beyond knowledge alone, thus contributing meaningfully to both the scientific literature and applied dietetic practice.