Hamstring kısalığı olan sağlıklı bireylerde dinamik germe ile foam roller uygulamalarının periferal kas oksijenizasyonu ve hamstring esnekliği üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of dynamic stretching and foam roller applications on peripheral muscle oxygenation and hamstring flexibility in healthy individuals with hamstring shortness
- Tez No: 961191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PİŞİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, hamstring kısalığı olan sağlıklı bireylere izole ve tek seans olarak uygulanan dinamik germe (DG) egzersizleri ile foam roller (FR) uygulamasının hamstring kası periferik kas oksijenizasyonu (SmO₂) ve esnekliği üzerindeki akut etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya dahil edilen 39 birey, 3 gruba randomize edildi. Dinamik Germe Grubu (DGG, n=13), Foam Roller Grubu (FRG, n=13) ve Kontrol Grubu (KG, n=13). Hamstring kas oksijenizasyon düzeyi MOXY yakın kızılötesi spektroskopisi (Near-Infrared Spectroscopy) (NIRS) cihazıyla, kas esnekliği Aktif Diz Ekstansiyonu (AKE) testi ile müdahale öncesinde ve hemen sonrasında değerlendirildi. Ayrıca, uygulamadan 10 dakika sonra SmO₂ ölçümü tekrar edildi. Sonuçlarda, DG grubunda kas oksijenizasyon düzeylerinde müdahale sonrasında (p=0,013; p0.05). AKE testi sonuçlarında hem DG (p=0,001; p0.05). Hamstring esnekliği olan bireylerde DG ve FR uygulamaları kas oksijenasyonunu iyileştirmede ve aktif diz ekstansiyon açısını artırmada etkili bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the acute effects of a single-session, isolated application of dynamic stretching (DS) exercises and foam roller (FR) interventions on peripheral muscle oxygenation (SmO₂) and flexibility of the hamstring muscle in healthy individuals with hamstring tightness. A total of 39 participants were randomly assigned into three groups: Dynamic Stretching Group (DSG, n=13), Foam Roller Group (FRG, n=13), and Control Group (CG, n=13). Hamstring muscle oxygenation levels were assessed using the MOXY near-infrared spectroscopy (NIRS) device, and muscle flexibility was measured with the Active Knee Extension (AKE) test, both before and immediately after the intervention. Additionally, SmO₂ levels were re-evaluated 10 minutes after the intervention. The results revealed a statistically significant increase in muscle oxygenation levels in the DS group immediately after the intervention (p=0.013; p0.05). Regarding the AKE test results, significant improvements in hamstring flexibility were observed in both the DS (p=0.001; p0.05). The findings indicate that DS and FR interventions are effective in enhancing muscle oxygenation and increasing active knee extension angles in individuals with hamstring tightness.