İzole gastroknemius kas kısalığı olan çocuklarda ayak postürünün, kas kuvvetinin, fonksiyonel performansın ve postüral kontrolün değerlendirilmesi
Evaluation of foot posture, muscle strength, functional performance, and postural control in children with isolated gastrocnemius muscle shortness
  1. Tez No: 929678
  2. Yazar: FATMA EREN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışması, izole gastroknemius kas kısalığı (İGKK) olan çocuklarda, ayak postürünün, kas kuvvetinin, fonksiyonel performansın ve postüral kontrolün değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada Bezmialem Vakıf Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından İGKK ile takip edilen 14 çocuk İGKK grubuna ve gastroknemius kas kısalığı olmayan sağlıklı 14 çocuk kontrol grubuna dahil edildi. Çalışma kapsamında, oluşturulan sosyodemografik değerlendirme formu ile çocukların demografik bilgileri alındı. Her iki gruptaki çocukların klinik değerlendirmeleri gerçekleştirildi. Ayak bileği ağırlık aktarmasız bilateral dorsifleksiyon ve subtalar eklem inversiyon/eversiyon ölçümleri universal gonyometre ile yapıldı. Ayak bileği ağırlık aktarmalı dorsifleksiyon eklem hareket açıklığı ölçümü bilateral ağırlık aktarmalı hamle testi ile yapıldı. Pes planovalgus değerlendirmesi Feiss çizgisi (Longitudinal ark açısı) ve naviküler düşme testi ile yapıldı. Alt ekstremite kasları kısalık/esneklik değerlendirmesi Silfverskiold testi, Thomas testi, Duncan-Ely testi, popliteal açı testi ve otur-uzan testi ile yapıldı. Çocukların ayak postürlerinin değerlendirilmesinde Ayak Postür İndeksi (APİ-6) kullanıldı. Alt ekstremite kas kuvvetinin ölçümü iliopsoas, gluteus maksimus, gluteus medius, quadriseps, hamstring, gastrosoleus ve tibialis anterior kaslarının MicroFET2 el dinamometresi kullanılarak ölçülmesi ile değerlendirildi. Alt ekstremite fonksiyonel performansını değerlendirmek için çift ayak ve tek ayak yatay sıçrama testleri kullanıldı. Postüral kontrol değerlendirmesi Biodex Denge Sistemi'nin (BDS) postüral stabilite, stabilite limitleri ve dengenin kliniğe uyarlanmış duyusal etkileşim testi (DDET) ile değerlendirildi. Çalışmamızda gruplar arasında sosyodemografik özellikler açısından istatistiksel anlamlı fark gözlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to evaluate foot posture, muscle strength, functional performance, and postural control in children with isolated gastrocnemius muscle shortness (IGMS). Fourteen children followed for IGMS by the Orthopedics and Traumatology Department of Bezmialem Vakif University Hospital were included in the IGMS group, and 14 healthy children without gastrocnemius muscle shortness were included in the control group. Demographic information of the children was collected using a sociodemographic evaluation form. Clinical evaluations of both groups were conducted. Ankle non-weight-bearing bilateral dorsiflexion and subtalar joint inversion/eversion were measured with a universal goniometer. Weight-bearing ankle dorsiflexion range of motion was assessed bilaterally using the weight-bearing lunge test. Pes planovalgus was evaluated using the Feiss line (longitudinal arch angle) and navicular drop test. Lower extremity muscle tightness/flexibility was assessed using the Silfverskiöld test, Thomas test, Duncan-Ely test, popliteal angle test, and the sit-and-reach test. Foot posture was assessed using the Foot Posture Index (FPI-6). Lower extremity muscle strength was evaluated by measuring the strength of the iliopsoas, gluteus maximus, gluteus medius, quadriceps, hamstrings, gastrosoleus, and tibialis anterior muscles using a MicroFET2 handheld dynamometer. Functional performance of the lower extremities was assessed using double-leg and single-leg horizontal jump tests. Postural control was evaluated using the Biodex Balance System (BBS) through postural stability, limits of stability, and modified test of clinical sensory interaction of balance (mCTSIB) tests. No statistically significant differences were observed between the groups regarding sociodemographic characteristics (p>0.05).