Hamstring kas kısalığı olan kişilerde kuru iğneleme, statik germe ve enstrüman yardımlı yumuşak doku mobilizasyon tekniklerinin fonksiyon, performans ve kas yapısı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of dry needling, static stretching and instrument-assisted soft tissue mobilization techniques on function, performance and muscle structure in people with hamstring muscle shortness
- Tez No: 816801
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Esneklik sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk parametrelerinden biridir. Cinsiyet, yaş, eklem tipi, ilgili kasın anatomik yapısı gibi birçok etken esnekliği etkileyebilmektedir. Hamstring kısalığı alt ekstremite başta olmak üzere çeşitli yaralanmalara neden olabilmektedir. Esnekliği artırma için geleneksel olan statik germenin yanı sıra son zamanlarda popüler olan enstrüman yardımlı yumuşak doku mobilizasyonu (EYYDM) ve kuru iğneleme yöntemleri de kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı hamstring kas kısalığı olan katılımcılarda kuru iğneleme, EYYDM ve statik germe uygulamalarının normal eklem hareketi (NEH), kuvvet, performans, basınç ağrı eşiği ve kas sertliğine olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya her bir grup için 15 kişi olmak üzere toplam 60 kişi dâhil edilmiştir. Katılımcıların NEH, kuvvet, performans, basınç ağrı eşiği ve kas sertlikleri uygulamalardan önce ve 4 hafta devam eden uygulamalardan 3 gün sonra kaydedilmiştir. NEH ölçümü dijital inklinometre ile, kas kuvveti dijital el dinamometresi ile, performans testleri dikey sıçrama ve tek bacak zıplama testleri ile, basınç ağrı eşiği dijital algometre ile, kas sertliği ise shear wave ultrason elastografi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucu kuru iğneleme, EYYDM ve statik germe yöntemleri, NEH'i, kas kuvvetini ve basınç ağrı eşiğini artırmakta; kas sertliğini ise azaltmakta kontrol grubuna göre daha etkin bulunmuştur (p0,05). Kuru iğne ve EYYDM yöntemleri performansı artırmakta statik germe ve kontrol grubuna göre daha etkili bulunurken (p0,05). EYYDM uygulaması kas sertliğini azalmakta kuru iğneleme ve statik germe yöntemlerine göre daha etkin bulunurken (p0,05). Hamstring kısalığı olan sağlıklı katılımcılarda kuru iğneleme, EYYDM ve statik germe NEH'i, kas kuvvetini, basınç ağrı eşiğini artırmakta, kas sertliğini ise azalmaktadır. Statik germenin performansa etkisi bulunmamaktadır. Bu katılımcılarda performansı artırmada kuru iğneleme ve EYYDM uygulaması statik germeden daha etkili olup, iki yöntemin de performansa etkileri benzerdir. Hamstring kısalığı olan sağlıklı katılımcılarda performansı artırmada ve kas sertliğini azaltmada EYYDM yöntemi diğer yöntemlerden daha etkili ve kuru iğnelemeye göre non-invaziv bir teknik olması nedeni ile tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Flexibility is one of the health-related physical fitness parameters. Many factors such as gender, age, joint type, anatomical structure of the muscle can affect flexibility. Hamstring shortness can cause various injuries, especially in the lower extremities. In addition to traditional static stretching to increase flexibility, recently popular instrument-assisted soft tissue mobilization (EYYDM) and dry needling methods are also used. The aim of this study is to compare the effects of dry needling, EYYDM and static stretching on normal joint movement (NEH), strength, performance, pressure pain threshold and muscle stiffness in participants with hamstring muscle shortness. A total of 60 people, 15 for each group, were included in the study. Participants' NEH, strength, performance, pressure pain threshold, and muscle stiffness were recorded before the treatments and 3 days after the treatments that continued for 4 weeks. NEH was measured with a digital inclinometer, muscle strength with a digital hand dynamometer, performance tests with vertical jump and single leg jump tests, pressure pain threshold with a digital algometer, and muscle stiffness with shear wave ultrasound elastography. As a result of the study, dry needling, EYYDM and static stretching methods increase ROM, muscle strength and pressure pain threshold; on the other hand, it was found to be more effective in reducing muscle stiffness compared to the control group (p0.05). While dry needle and EYYDM methods were found to be more effective in increasing performance than static stretching and control group (p0.05). While EYYDM application was found to be more effective than dry needling and static stretching methods in reducing muscle stiffness (p0.05). Dry needling, EYYDM and static stretching increase NEH, muscle strength, pressure pain threshold, and decrease muscle stiffness in healthy participants with hamstring shortness. Static stretching has no effect on performance. Dry needling and EYYDM application are more effective than static stretching in increasing performance in these participants, and the effects of both methods on performance are similar. In healthy participants with short hamstrings, the EYYDM method should be preferred because it is more effective than other methods and a non-invasive technique compared to dry needling in increasing performance and reducing muscle stiffness.