Human gingival fibroblast cell viability, proliferation and adhesion in relation to various root repair materials: An in vitro study
İnsan dişeti fibroblast hücre canlılığı, proliferasyonu ve adezyonunun çeşitli kök onarım materyalleri ile ilişkisi: İn vitro çalışma
  1. Tez No: 961212
  2. Yazar: MELİS BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİÇ KARAPINAR KAZANDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Eksternal servikal kök rezorpsiyonu (ECR) tedavisi, periodontal iyileşmeyi destekleyen ve aynı zamanda ağız ortamında iyi bir performansa sahip biyouyumlu materyaller gerektiren klinik bir zorluk teşkil etmektedir. Cam iyonomer simanlar (GIC) ve kalsiyum silikat bazlı simanlar bu tür prosedürlerde yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak biyolojik davranışları değişebilmektedir. Bu çalışmanın amacı Biodentine (Septodont, Saint Maur des Faussées, Fransa) ve Fuji IX GP (GC Corporation, Tokyo, Japonya) cam iyonomer simanlarında sodyum pentaborat pentahidratın (NaB) hücre canlılığı ve hücre adezyonu ile ilgili genlerin ekspresyonu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda İnsan dişeti fibroblastları (HGF'ler) kültürlenmiş ve NaB ilaveli ve ilavesiz (%0,2, %0,5, %1, %2, %4) GIC ve Biodentine örneklerine maruz bırakılmıştır. Hücre canlılığı 1., 2. ve 3. günlerde MTS testi kullanılarak ölçülmüştür. COL1A1, Fibronektin ve N-Cadherin gen ekspresyon seviyeleri Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (qRT-PCR) kullanılarak değerlendirilmiştir. Toplam 12 deney grubu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
External cervical root resorption (ECR) treatment presents a clinical challenge requiring biocompatible materials that promote periodontal healing and also have a good performance in oral environment. Glass ionomer cements (GIC) and Calcium silicate-based cements are commonly used in such procedures, but their biological behavior can vary. This study aimed to investigate the effect of sodium pentaborate pentahydrate (NaB) on cell viability and gene expression related to cell adhesion in Biodentine (Septodont, Saint Maur des Faussées, France) and Fuji IX GP (GC Corporation, Tokyo, Japan) Glass ionomer cement. Human gingival fibroblasts (HGFs) were cultured and exposed to GIC and Biodentine samples, with and without NaB supplementation (0.2%, 0.5%, 1%, 2%, 4%). Cell viability was measured using the MTS assay on Days 1, 2, and 3. Gene expression levels of COL1A1, Fibronectin, and N-Cadherin were assessed using Real Time Polymerase Chain Reaction (qRT-PCR). A total of 12 experimental groups were created.