Dune filminin monomit kuramı bağlamında incelenmesi
Analysis of the Dune film in the context of the monomyth theory
- Tez No: 961254
- Danışmanlar: PROF. DR. CANSER KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sinema, öncelikle görsel sanat dallarından biridir ancak sinema, hikayelerini oluştururken insanlığın ortak sembolleri, mitolojileri, arketipleri gibi özellikle folklorun alanına giren temalardan sıklıkla faydalanır. O yüzden bir filmi ele alırken hikayesini çözümlemek adına edebi kuramlardan özellikle halk edebiyatı kuramlarından da faydalanılmaktadır. Bu tezde Frank Herbert'in Dune adlı roman serisinden yola çıkarak sinemaya uyarlanan“Dune: Çöl Gezegeni Bölüm 1 ve Dune: Çöl Gezegeni Bölüm 2”filmlerini Joseph Campbell tarafından geliştirilen“Monomit Kuramı”esas alınarak analiz edilmiştir. Ayrıca tezde, Carl Gustav Jung tarafından geliştirilen arketipler de kullanılarak söz konusu filmlerdeki kahramanlar analiz edilmeye çalışılmıştır. Böylece bu tezde; sinema, psikanalizim ve halk edebiyatı kullanılarak disiplinler arası bir şekilde Dune film serisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema is primarily a visual art form; however, in constructing its narratives, it frequently draws upon themes rooted in folklore, such as shared human symbols, mythologies, and archetypes. Therefore, when analyzing a film's narrative structure, it is beneficial to employ literary theories, particularly those derived from folk literature. In this thesis, we examine the films Dune: Part One and Dune: Part Two, adapted from Frank Herbert's Dune novel series, through the lens of Joseph Campbell's“Monomyth Theory.”Additionally, we analyze the protagonists of these films using the archetypes developed by Carl Gustav Jung. By integrating perspectives from cinema studies, psychoanalysis, and folklore, this study aims to offer an interdisciplinary analysis of the Dune films.