Prematür kromozom kondensasyonuyla elde edilmiş interfaz kromozomları ile mitotik kromozomlardaki histon modifikasyonlarının immünfloresan yöntemle incelenmesi
Investigation of histone modifications in interphase chromosomes obtained by premature chromosome condensation and mitotic chromosomes by immunofluorescence method
  1. Tez No: 961253
  2. Yazar: CAHİDE KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA ARGÜDEN, DR. RAHİYE DİLHAN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
DNA dizisini değiştirmeden gen ekspresyonunu düzenleyen ve hücre bölünmelerinde kalıtılabilen“Epigenetik”değişimler; DNA metilasyonu, posttranslasyonel histon modifikasyonları ve kodlamayan RNA'lar aracılığıyla meydana getirilir. Histon modifikasyonları, immünfloresan yöntemlerle spesifik antikorlar kullanılarak kromozomlar üzerinde gösterilebilmektedir. Sitogenetik tekniklerle epigenetik çalışmaları birleştiren, dolayısıyla“Sitoepigenetik”olarak adlandırılabilecek bu yöntemlerle metafaz kromozomları üzerinde yapılan –az sayıda- çalışma bulunmakla birlikte, PCC yöntemiyle elde edilmiş interfaz kromozomlarında henüz bu tür çalışmalar bildirilmemiştir. PCC, kalikulin A gibi fosfataz inhibitörleri kullanılarak interfazda kromozom elde edilebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Sağlıklı yetişkin gönüllülerden elde edilen izole lenfositler üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmada H3K79me2 ve H3K27me3 histon modifikasyonları spesifik antikorlar kullanılarak hem metafaz, hem de PCC yöntemiyle elde edilmiş interfaz kromozomları üzerinde gösterilmiştir. İnterfaz ve metafaz kromozomları elde etmek için yapılan kültürlerin çıkış aşamasında asitli fiksatifler içermeyen ve histon proteinlerini koruyan yöntemler kullanılarak kromozom yaymaları yapılmıştır. Hazırlanan preparatlara, seçilen histon modifikasyonlarına özgü antikorlarla immunofluoresan yöntem uygulanmış ve preparatlar floresan mikroskobunda incelenmiştir. H3K79me2 ve H3K27me3 modifikasyonlarının hem interfaz, hem de metafaz kromozomları üzerinde özgün bant desenleri sergilediği gösterilmiştir. H3K27me3 ve H3K79me2 modifikasyonlarına özgü bant paternlerinin genel olarak birbirlerine benzer olduğu ve PCC ve metafaz kromozomlarında genellikle değişmediği tespit edilmiştir. Ancak PCC kromozomlarının interfaz kromatininin histon modifikasyon paternini koruyup korumadığını anlamak için farklı modifikasyonları hedef alan çalışmalar yapılması gerekmektedir. Çalışmamız, interfaz kromatininindeki histon modifikasyonlarını tek hücre düzeyinde ve kromozomlar üzerinde gösteren ilk çalışmadır ve hücre döngüsü ile hücre farklılaşma mekanizmalarının epigenetik altyapısının aydınlatılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Epigenetic“ changes, which regulate gene expression without altering the DNA sequence and can be inherited in cell divisions, are mediated by DNA methylation, posttranslational histone modifications and non-coding RNAs. Histone modifications can be detected on chromosomes by immunofluorescence methods using specific antibodies. Although there have been a limited number of studies on metaphase chromosomes using these methods, which combine cytogenetic techniques with epigenetic studies and can therefore be called ”Cytoepigenetics", such studies have not yet been reported on interphase chromosomes obtained by the PCC method. PCC is a method of obtaining chromosomes in interphase using phosphatase inhibitors such as calyculin A. In this study conducted on isolated lymphocytes obtained from healthy adult volunteers, histone modifications H3K79me2 and H3K27me3 were demonstrated on both metaphase and interphase chromosomes obtained by PCC method using specific antibodies. To obtain interphase and metaphase chromosomes, chromosome spreads were prepared at the harvest stage of cultures using methods that do not contain acidic fixatives and preserve histone proteins. Immunofluorescence was applied to the prepared slides using antibodies specific to the selected histone modifications, and the slides were examined under a fluorescence microscope. The H3K79me2 and H3K27me3 modifications were shown to exhibit distinct band patterns on both interphase and metaphase chromosomes. It has been observed that the band patterns of H3K27me3 and H3K79me2 modifications are generally similar to each other and usually remain unchanged in both PCC and metaphase chromosomes. However, to understand whether PCC chromosomes preserve the histone modification pattern of interphase chromatin, studies targeting different modifications need to be conducted. Our study is the first to demonstrate histone modifications in interphase chromatin at the single cell level and on chromosomes and will contribute to the elucidation of the epigenetic basis of cell cycle and cell differentiation mechanisms.