Kronik inmeli hastalarda robot yardımlı yürüme, vücut ağırlık destekli koşu bandı eğitimi ve konvansiyonel yürüme eğitiminin, yürüme analizi ve yüzeyel elektromiyografi ölçümleri kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of robot-assisted gait training, body weight-supported treadmill training, and conventional gait training in patients with chronic stroke using gait analysis and surface electromyography measurements
- Tez No: 961273
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, tek taraflı iskemik inme geçiren hastalarda; robot yardımlı yürüme, vücut ağırlık destekli koşu bandında yürüme eğitimi ve konvansiyonel yürüme eğitiminin, yürüme fonksiyonu, yürüyüş paternleri ve kas aktivitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmak ve bu yaklaşımların birbirlerine üstünlük sağlayıp sağlamadıklarını belirlemektir. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na başvuran ve uygunluk kriterlerini karşılayan 48 hasta çalışmaya dahil edildi. Randomizasyon sonrası üç gruba ayrılan katılımcılardan: 1. gruba RoboGait ile robot yardımlı yürüme eğitimi, 2. gruba Zebris RehaWalk® ile vücut ağırlık destekli koşu bandında yürüme eğitimi, 3. gruba ise konvansiyonel yürüme eğitimi verildi. Tedavi öncesi ve sonrası; klinik değerlendirmelere ek olarak iki boyutlu kamera ile kinematik analiz, yüzeyel elektromiyografi (yEMG), basınç ve yürüme analizi ölçümleri yapıldı. Çalışma sonunda tüm gruplarda 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), Fonksiyonel Ambulasyon Skalası (FAS) ve Fugl-Meyer Değerlendirme Ölçeği-Alt Ekstremite (FMD-AE) skorlarında anlamlı gelişmeler kaydedildi (p0.05). Kinematik ölçümlerde; RoboGait grubunda diz fleksiyonu ve ayak bileği dorsifleksiyonu EHA değerleri her iki tarafta anlamlı olarak artarken (p0.05). yEMG analizlerinde; her üç grupta da biceps femoris, tibialis anterior ve gastroknemius kaslarının amplitüdleri anlamlı olarak arttı. RehaWalk grubunda diz ve ayak bileği kokontraksiyon indekslerinde anlamlı azalma gözlendi (p0.05). Tedavi sonrası gruplar arasında yEMG analizleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Yürüme analizinde; RehaWalk grubunda; çift destek fazı, yürüme hızı, çift adım uzunluğu, çift adım süresi; her iki tarafta basma fazı, salınım fazı, tek destek fazı, adım uzunluğu ve etkilenen tarafta adım süresi istatistiksel olarak anlamlı değişim göstermiştir. RoboGait grubunda çift adım uzunluğu, yürüme hızı ve her iki tarafta adım uzunluğu; konvansiyonel grupta ise yürüme hızı, çift adım uzunluğu, çift destek fazı, sağlam tarafta adım uzunluğu ve etkilenen tarafta tek destek fazı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değişim göstermiştir. Basınç analizinde, yürüme çizgisi uzunluğu her üç grupta da anlamlı şekilde artarken, tek destek çizgisi RehaWalk grubunda her iki tarafta; RoboGait grubunda ise yalnızca sağlam tarafta anlamlı artış gösterdi. RehaWalk grubunda ön-arka pozisyon ve lateral simetri değerlerinde de anlamlı gelişmeler saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of robot-assisted walking, body weight-supported treadmill training, and conventional gait training on walking function, gait patterns, and muscle activity in patients with unilateral ischemic stroke, and to determine whether any of these approaches demonstrated superiority over the others. A total of 48 patients who met the eligibility criteria and applied to the Department of Physical Medicine and Rehabilitation at Pamukkale University Faculty of Medicine were included in the study. Participants were randomized into three groups: the first group received robot-assisted gait training using RoboGait, the second group underwent body weight-supported treadmill training with Zebris RehaWalk®, and the third group received conventional gait training. Pre- and post-treatment assessments included clinical evaluations as well as kinematic analysis with a two-dimensional camera system, surface electromyography (sEMG), plantar pressure analysis, and gait analysis. At the end of the intervention, all groups demonstrated significant improvements in the 6-Minute Walk Test (6MWT), Functional Ambulation Scale (FAS), and Fugl-Meyer Assessment (FMA) scores (p0.05). In the kinematic analysis, significant increases in joint range of motion were observed in the RoboGait group for knee flexion and ankle dorsiflexion on both sides (p0.05). sEMG analyses showed significant increases in muscle activation amplitudes of the biceps femoris, tibialis anterior, and gastrocnemius in all groups, with no significant difference between them (p>0.05). However, only the RehaWalk group showed significant reductions in co-contraction indices for knee and ankle muscles (p0.05). In gait analysis, the RehaWalk group showed statistically significant changes in multiple parameters: double support phase, gait speed, double step length, double step duration, stance phase, swing phase, single support phase, and step length on both sides, as well as reduced step duration on the affected side. The RoboGait group showed significant improvements in double step length, gait speed, and step length on both sides. The conventional group showed significant improvements in gait speed, double step length, double support phase, step length on the unaffected side, and single support phase on the affected side. In pressure analysis, gait line length significantly increased in all groups. However, single support trajectory length significantly increased on both sides in the RehaWalk group, and only on the unaffected side in the RoboGait group. Additionally, the RehaWalk group demonstrated significant improvements in anterior-posterior positioning and lateral symmetry.