Lise öğrencilerinde akademik başarıya ilişkin bilişsel çarpıtmalar ile algılanan stres düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between cognitive distorts and perceived stress level related to academic success in high school students
  1. Tez No: 961280
  2. Yazar: EMİNE KEMENÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisede öğretime devam eden öğrencilerin akademik başarıya ilişkin bilişsel çarpıtma düzeyleri ile algılanan stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamak ve bazı demografik değişkenlere göre incelemektir. Çalışma grubu uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi 9, 10, 11 ve 12. Sınıfta öğrenim gören 517 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Akademik Başarıya İlişkin Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın amaçlarını test etmek üzere verilerin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Bağımsız Gruplar t Testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; akademik başarıya ilişkin bilişsel çarpıtmalar ile algılanan stres düzeyi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca akademik başarıya ilişkin bilişsel çarpıtma ve algılanan stres düzeylerinin özellikle cinsiyet ve öğrenim görülen lise türüne göre anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. Çalışma bulguları alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between cognitive distortion levels related to academic success and the perceived stress levels of high school students, and to examine these variables in relation to certain demographic factors. The study group was determined using the convenience sampling method and consists of 517 students enrolled in 9th, 10th, 11th, and 12th grades. The Personal Information Form, Cognitive Distortions Scale Related to Academic Success, and the Perceived Stress Scale were used as data collection tools. To test the research objectives, Pearson Correlation Analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Independent Samples t-Test were applied. According to the findings, a significant relationship was found between cognitive distortions related to academic success and perceived stress levels. Additionally, cognitive distortion and perceived stress levels differed significantly, particularly with respect to gender and type of high school attended. The results of the study were discussed in the context of relevant literature.