Hakan Şenocak'ın öykülerinde sosyal ve ferdi temalar
Social and individual themes in Hakan Şenocak's stories
- Tez No: 961286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SUPHANDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez, Tanzimat'tan günümüze Türk öykücülüğünün tarihsel gelişimini ana hatlarıyla değerlendirerek, 1980 sonrası anlatı dünyasında özgün bir konum edinen Hakan Şenocak'ın öykülerinde birey-toplum ilişkisini tematik ve biçimsel düzeyde incelemeyi amaçlamaktadır. Tanzimat'ın birinci kuşağı didaktik öyküler kaleme alırken, ikinci kuşak bireysel duygulara yönelmiştir. Servet-i Fünun ve Fecr-i Ati dönemlerinde bireysellik ve estetik ön plana çıkmış; Millî Edebiyat ise sade dil ve halk merkezli bakışıyla anlatıda kırılma yaratmıştır. Cumhuriyet dönemi öykücülüğü, köy hayatı, toplumsal adaletsizlik ve sınıf çatışmaları gibi konulara odaklanmıştır.1950 sonrasında bireyin iç dünyası merkeze alınmış, çok seslilik, bilinç akışı ve iç monolog gibi tekniklerle biçimsel çeşitlenme yaşanmıştır. 1980 sonrası öykücülükte ise askeri darbenin etkisiyle kimlik bunalımı, bastırılmış travmalar, bireysel yalnızlık ve toplumsal yabancılaşma öne çıkmıştır. Bu dönemde yazarlar, klasik anlatı kalıplarını terk ederek modernist ve postmodernist anlatım tekniklerine yönelmiştir. İç monolog, bilinç akışı, metinlerarasılık, parçalı kurgu ve kırık zaman yapıları, bu dönemin dikkat çeken biçimsel özellikleri arasındadır. Hakan Şenocak, bireyin zihinsel karmaşasını ve toplumla yaşadığı çelişkileri sade fakat simgesel bir dille yansıtır. Zaman çizgisi kırılgan, mekânlar anonimdir; karakterler ise yalnızlık, sessizlik, ölüm ve yoksullukla çevrilidir. Masalsı anlatım, gerçeküstü geçişler ve sembolik unsurlar, metinlere evrensel ve felsefi bir boyut kazandırır. Yoğun ama kısa cümleler, dramatik yapı ve içe dönük çözümleme biçimiyle Şenocak, çağdaş Türk öykücülüğü içinde kendine özgü bir anlatı kurar. Onun karakterleri genellikle içe kapanmış, kırılgan bireylerden oluşur. Aynı zamanda toplumsal baskılar, ekonomik eşitsizlik ve kimlik sorunları bu bireylerin ruhsal çözülmesini etkiler. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, seçilen öyküler tematik ve yapısal çözümleme teknikleriyle değerlendirilmiştir. Hakan Şenocak, bireysel ve toplumsal katmanları harmanlayarak çağdaş edebiyata kısa fakat özgün bir soluk getirir. Sonuç olarak, Şenocak'ın edebi dünyasının çağdaş Türk öykücülüğüne özgün katkı sunduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the historical development of Turkish short story writing from the Tanzimat period to the present day and to examine the relationship between the individual and society both thematically and formally in the stories of Hakan Şenocak, a writer who has established a distinctive position in post-1980 Turkish narrative literature. While the first generation of the Tanzimat period produced didactic stories, the second generation turned towards personal emotions. Individuality and aesthetics came to the forefront during the Servet-i Fünun and Fecr-i Ati periods, whereas the National Literature movement created a rupture in narrative with its plain language and people-centered approach. The Republican era focused on themes such as village life, social injustice, and class conflict.After 1950, the inner world of the individual took center stage, leading to formal diversity through techniques such as polyphony, stream of consciousness, and interior monologue. In the post-1980 period, identity crises, repressed traumas, individual loneliness, and social alienation emerged under the shadow of the military coup. Writers of this era abandoned classical narrative patterns and adopted modernist and postmodernist narrative techniques. Features such as interior monologue, stream of consciousness, intertextuality, fragmented plots, and broken timelines became prominent formal characteristics.Hakan Şenocak reflects the mental turmoil of the individual and their contradictions with society through a simple yet symbolic language. His timelines are fragile, settings are anonymous, and characters are surrounded by loneliness, silence, death, and poverty. Fairy-tale-like narration, surreal transitions, and symbolic elements give his texts a universal and philosophical dimension. Through concise yet intense sentences, dramatic structure, and introspective analysis, Şenocak constructs a unique narrative style within contemporary Turkish short story writing. His characters are generally introverted and fragile individuals whose psychological breakdowns are influenced by social pressures, economic inequalities, and identity issues.In this study, a qualitative research method has been adopted, and selected stories have been analyzed using thematic and structural analysis techniques. Hakan Şenocak blends personal and social layers, bringing a brief yet original breath to contemporary literature. As a result, it is concluded that Şenocak's literary world makes a distinctive contribution to modern Turkish short story writing.