Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında çocuk ve ilk gençlik romanlarının anlatımcılık I kuramına göre incelenmesi
Analysis of children's and young period novels in Republican Turkish literature according to theory of narrative I
- Tez No: 961285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SUPHANDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
0-18 yaş arasındaki insan yavrusu çocuk olarak tanımlanır. Çocukların hayat tecrübeleri, ilgi, ihtiyaç, gelişim ve algılama düzeylerine uygun olan bütün nitelikli metinler çocuk edebiyatını oluşturur. Çocuk edebiyatı alanının özenilmesi gereken bir saha olması gerektiği fikri bu alanda çalışmaya yönlendirici olmuştur. Ölçüt olarak belirlenen deneyimi esas alan anlatım, yaşantıyı merkeze alır. Yaşantının yoğun olarak işlendiği metin türlerinden biri olması nedeniyle, çalışma roman türüyle sınırlandırılmıştır. Çalışmada Türk çocuk edebiyatında çocuklar için yazılmış ya da çocuklara uygun olduğu düşünülen bazı çocuk romanları dönem, düşünce, yazar ve roman türü bakımından temsil kabiliyetine dikkat edilerek seçilmiştir. Seçilen romanlar; Anlatma Adlandırma Değildir, Gerçeklik-Tecrübe, Dolayımlama, Özgürlük, Tanımlama, Güven, Genelleme, Öğüt-Nasihat, Sanatın Araçsallaştırılması maddeleri ölçüt kabul edilerek değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Ölçüt olarak belirlenen bu maddelerin deneyimi esas alan anlatımın ilkelerini ifade ettiğini söylemek mümkündür. Muhatapların çocuklar olmasından ötürü metinlerin gerçeklik ve tecrübe bağlamında özel bir dikkatle yazılması gerekir. Zihinsel gelişimini henüz tamamlamamış, her türlü etkiye açık kabul edilen bu bireyleri muhatap alan her metnin bu dikkati ve özeni ön planda tutması önceliklidir. Çalışmaya dâhil edilen eserlerde genelde bu önceliğin dikkate alınmadığı, metinlerde deneyimi esas alan anlatımın benimsenmediği görülür.
Özet (Çeviri)
A human child between the ages of 0-18 is defined as a child. All qualified texts that are suitable for children's life experiences, interests, needs, development and perception levels constitute children's literature. The idea that children's literature should be a field to be admired has guided the study in this field. The narrative based on experience, which was determined as a criterion, centers on life. Since it is one of the text types where experience is intensively handled, the study was limited to the novel genre. In the study, some children's novels written for children or considered suitable for children in Turkish children's literature were selected by paying attention to their representative ability in terms of period, thought, author and novel genre. The selected novels were evaluated by accepting the following items as criteria: Narration is Not Naming, Reality-Experience, Mediation, Freedom, Definition, Trust, Generalization, Advice-Counseling, Instrumentalization of Art. It is possible to say that these items determined as criteria express the principles of narrative based on experience. Since the addressees are children, the texts need to be written with special care in the context of reality and experience. It is a priority for every text that addresses these individuals, who have not yet completed their mental development and are considered open to all kinds of influences, to keep this attention and care in the foreground. It is seen that this priority is not taken into account in the works included in the study and that the narrative based on experience is not adopted in the texts.