Kinestetik öğrenme ve din eğitimi
Kinesthetic learning and religious education
- Tez No: 961287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim (ilkokul 4. sınıf ve ortaokul 5, 6, 7, 8. sınıflar) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) derslerinde ve DKAB ders kitaplarında kinestetik öğrenme stiline yönelik yönergelerin yeri ve kullanım durumu ile ilgili öğretmen ve öğrenci görüşlerinin incelenmesidir. Öğrenme stillerinden biri olan, hareket, dokunma ve daha çok pratiğe dayalı bir öğrenme yolu olan kinestetik öğrenme stiline ilişkin yapılan bu araştırmanın çalışma grubunu kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile seçilen 2024- 2025 eğitim-öğretim yılında, Muş ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB'e) bağlı resmi okullarda öğrenim gören 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşan 30 öğrenci ve 15 DKAB öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın inceleme nesnesi, MEB'e bağlı resmi okullarda okutulmakta olan 2024-2025 eğitim-öğretim yılında ilköğretim düzeyindeki 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf DKAB ders kitapları olarak belirlenmiştir Araştırmada nitel veri analizi yöntemlerinden durum çalışması modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın nitel verilerinin toplanması sürecinde araştırmada kullanılacak olan ders kitapları doküman incelemesi yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen işisel Bilgi Formu“ ve ”Yarı Yapılandırılmış Öğretmen Görüşme Formu“ ile ”Yarı Yapılandırılmış Öğrenci Görüşme Formu" kullanılmıştır. Nitel verilerin çözümlemesi ve değerlendirilmesinde MAXQDA 2020 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada ilköğretim öğrencilerinin görüşlerinden elde edilen sonuçlara göre; öğrencilerin derse aktif katılım gösterecekleri harekete dayalı etkinliklerin fazlalaştırılmasını istedikleri, DKAB dersinin anlaşılır bir ders olduğunu düşündükleri, öğrenme stillerinin öğrencinin öğretim sürecinde etkili olduğu, öğretmenin tutumu ve öğrenciye yaklaşımının dersin anlaşılmasında etkili olduğu sonuçları tespit edilmiştir. Araştırmada DKAB öğretmenlerinin görüşlerinden elde edilen sonuçlara göre ise; sınıfların fiziki şartlarının iyileştirilmesi, öğrenci stillerine uygun hareket edilmesi, öğrencilerin bireysel farklılıklarının ve öğrenme stillerinin farkına varılması, öğretmenlerin öğrenci stillerine ilişkin bilgi sahibi olup öğretim sürecini ve dersin işleniş şeklini yeniden düzenlemesi, öğretmenlerin öğrencilerin sahip oldukları stillere uygun olacak şekilde etkinlik üretebilmesi, derslerin eğlenceli ve kalıcı öğrenmeleri sağlayacak hale getirilmesi, öğretmenlerin derste farklı yöntem ve teknikler kullanması gerektiği sonuçları tespit edilmiştir. Araştırmada DKAB ders kitaplarının incelenmesi ile elde edilen sonuçlara göre, 4, 5, 6, 7 ve 8.sınıf DKAB ders kitabına ait kinestetik yönergelerde; toplamda 87 adet kinestetik öğrenme stiline yönelik yönergenin bulunduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarından hareketle DKAB ders kitaplarında öğretmenlerin ve öğrencilerin isteği doğrultusunda kinestetik öğrenme stiline dayalı etkinlikler oluşturulması, DKAB derslerinde kullanılmak üzere harekete dayalı öğretim materyalleri geliştirilmesi ve öğrencilerin sahip olduğu öğrenme stillerini kapsamlı bir şekilde ölçecek ölçme araçları geliştirilmesi gibi öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Religious Culture and Moral Knowledge (RCMK) courses and RCMK textbooks in primary education (primary school 4th grade and secondary school 5th, 6th, 7th, 8th grades). The study group of this research on kinesthetic learning style, which is one of the learning styles and is a way of learning based on movement, touch and more practice, consists of 30 students consisting of 4th, 5th, 6th, 7th and 8th grade students studying in public schools affiliated to the Ministry of National Education (MoNE) in Muş province in the 2024-2025 academic year, selected by convenience sampling, and 15 RCMK teachers. The object of study of the research was determined as the 4th, 5th, 6th, 7th and 8th grade RCM textbooks at the primary education level in the 2024-2025 academic year, which are being taught in public schools affiliated to the MoNE. In the research, the case study model, one of the qualitative data analysis methods, was preferred. In the process of collecting the qualitative data of the research, the textbooks to be used in the research were examined by document analysis method. In addition,“Personal Information Form”,“Semi-structured Teacher Interview Form”and“Semi-structured Student Interview Form”developed by the researcher were used. MAXQDA 2020 package program was used in the analysis and evaluation of qualitative data. According to the results obtained from the opinions of primary school students in the research; it was determined that students want more activities based on movement in which they will actively participate in the lesson, they think that the RCMK course is an understandable lesson, learning styles are effective in the student's teaching process, and the teacher's attitude and approach to the student are effective in understanding the lesson. According to the results obtained from the opinions of the RCMK teachers in the research; the physical conditions of the classrooms should be improved, acting in accordance with student styles, recognizing the individual differences and learning styles of students, teachers should have knowledge about student styles and reorganize the teaching process and the way the lesson is taught,teachers should be able to produce activities in accordance with the styles of students, lessons should be made fun and provide permanent learning, teachers should use different methods and techniques in the lesson. According to the results obtained by examining the RCMK textbooks in the study, it was determined that there were a total of 87 kinesthetic instructions for kinesthetic learning style in the kinesthetic instructions of the 4th, 5th, 6th, 7th and 8th grade RCMK textbooks. Based on the results of the study, suggestions such as creating activities based on kinesthetic learning style in RCMK textbooks in line with the wishes of teachers and students, developing teaching materials based on movement to be used in RCMK lessons, and developing measurement tools to comprehensively measure the learning styles of students were developed.