Sosyal bilgiler dersinde uygulanan yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin öğrenme stilleri ile ilişkileri ve akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
The effect of creative drama method applied in social studies course on students' learning styles, relationships with students and their academic achievement
  1. Tez No: 968525
  2. Yazar: MELİS AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Araştırmada yaratıcı drama yöntemi kullanılarak işlenilen sosyal bilgiler dersinin 6. sınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri ile ilişkisini tespit etmek, akademik başarıları üzerindeki etkisini ölçmek ve öğrencilerin uygulamaya yönelik görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılı, Antalya İli Muratpaşa ilçesinde bulunan bir ortaokulda 6. sınıflardan oluşturulan 20 deney ve 20 kontrol grubu öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. 6. sınıf sosyal bilgiler dersinin yeryüzünde yaşam ünitesine ait ilk üç kazanımı deney grubunda yaratıcı drama yöntemi kullanılarak işlenmiştir. Yakınsayan paralel karma desen yöntemine göre tasarlanan araştırmada nicel verilerin toplanmasında Tabanlıoğlu (2005) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan Algısal Öğrenme Stili Tercih Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan başarı testi kullanılmıştır. Nitel veri toplama araçları araştırmacı günlükleri, öğrencilerin hazırlamış oldukları kompozisyon, afiş, resim, slogan örnekleridir. Nicel verilerin analizinde SPSS 23 paket programı, nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde normallik testi yapılmış, verilerin çarpıklık-basıklık değerleri kapsamında normal dağılım gösteren gruplar için Bağımlı Gruplar T-Testi ve Bağımsız Gruplar T-Testi; normal dağılım göstermeyen gruplar için Mann Whitney-U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; deney grubu öğrencilerinin ön test öğrenme tercihlerinin asıl öğrenme stilleri işitsel öğrenme ve kinestetik öğrenme iken bu durumu son testlerinde kinestetik öğrenme alt boyut puanlarını yükselterek asıl öğrenme tercihlerinde birinci sıraya yerleştirerek değiştirdikleri tespit edilmiştir. Ölçeğin deney ve kontrol grubu öğrencilerinin cinsiyet değişkeni karşılaştırmalarında; deney ve kontrol grubu erkek öğrencilerinin kinestetik öğrenme alt boyutunda p.065 olarak bulunmuştur. Nitel veri analizlerinde uygulama öğrencilerinin“Derse yönelik öğrenci duyguları”temasında en fazla“Eğlenme ve Utanma”duygularını hissettikleri,“Dersin öğrencilere katkısı”teması altında ise“Eğlenme ve Anlamlı Öğrenme”sağladıkları belirlenmiştir. Araştırmacı günlükleri analizlerinde“Sınıfın duygusal ortamı”teması altında öğrencilerin en fazla“Eğlenme ve Utanma”yaşadıkları,“Sınıfın sosyal ortamı”teması altında“İstek-isteksizlik, Uyum, Rahatlık, Aktif Katılım”sağladıkları,“Sınıfın öğrenme ortamı”teması altında ise“Hazır Bulunuşluk, Anlamlı Öğrenme ve Davranışa Dönüşme”konusunda olumlu ilerleme kaydettikleri fakat“Dersin Amacını Anlamama ve Yaratıcılık”konularında sıkıntı yaşadıkları sürecin sonuna doğru bu iki alanda olumlu ilerleme kaydettikleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, kuramsal açıklamalar bağlamında yorumlanarak tartışılmış, sonuçlar ışığında gelecek araştırmalara ve uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the relationship between social studies lessons taught using the creative drama method and the learning styles of sixth-grade students, to measure its effect on their academic achievement, and to identify their views on the application. The study was conducted during the 2023-2024 academic year with 20 experimental and 20 control group students from 6th grade at a secondary school in Muratpaşa district, Antalya Province. The first three learning outcomes of the 6th grade social studies course's 'Life on Earth' unit were taught using the creative drama method in the experimental group. In the study, which was designed according to the convergent parallel mixed design method, the Perceptual Learning Style Preference Scale adapted into Turkish by Tabanlıoğlu (2005) and an achievement test prepared by the researcher were used to collect quantitative. Qualitative data collection tools include researcher diaries, compositions prepared by students, posters, pictures, and slogans. The SPSS 23 software package was used to analyse quantitative data, while content analysis was used to analyse qualitative data. In the analysis of quantitative data, normality tests were performed, and for groups showing normal distribution in terms of skewness and kurtosis values, the Paired-Samples T-Test and Independent-Samples T-Test were used; for groups not showing normal distribution, the Mann Whitney-U Test and Wilcoxon Signed-Rank Test were used. According to the analysis results, it was determined that the experimental group students' pre-test learning preferences were auditory learning and kinesthetic learning, but they changed this situation in their post-test by raising their kinesthetic learning sub-dimension scores and placing it first in their main learning preferences. In the comparisons of the gender variable between the experimental and control groups of students on the scale; in the kinesthetic learning sub-dimension, p.065. In qualitative data analysis, it was determined that the students participating in the application felt the emotions of 'enjoyment and embarrassment' the most in the theme of 'student feelings towards the course,' and that they experienced 'enjoyment and meaningful learning' in the theme of 'the contribution of the course to students.' In the analysis of the researchers' diaries, under the theme of 'emotional environment of the class,' students experienced the most 'fun and embarrassment,' under the theme of 'social environment of the class,' they achieved 'willingness-unwillingness, adaptation, comfort, active participation,' and under the theme of 'Learning environment of the class,' they made positive progress in“readiness, meaningful learning, and behavioural change,' but struggled with 'not understanding the purpose of the lesson and creativity.”However, by the end of the process, positive progress was observed in these two areas. The research results were discussed and interpreted in the context of theoretical explanations, and recommendations for future research and applications were presented in light of the results.