Bitkisel yağ üretiminde kullanılan ayçiçeği ve soya fasulyesi tohumunda aflatoksin varlığının belirlenmesi
Determination of aflatoxin contamination in sunflower and soybeanseeds used for edible oil production
- Tez No: 961297
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yağlı tohumlar, yüksek besin içerikleri ve geniş tüketim alanlarıyla öne çıkan tarım ürünleri arasında yer almakla birlikte, uygun olmayan hasat ve depolama koşullarında mikotoksin kontaminasyonuna açık hale gelebilmektedir. Bu toksinler arasında özellikle Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus türleri tarafından üretilen aflatoksinler (AFs), yağlı tohumlarda en yaygın ve en toksik bileşikler olarak öne çıkmaktadır. AFs özellikle karaciğer hasarı, bağışıklık sisteminin baskılanması ve karsinojen etkileri nedeniyle halk sağlığı açısından önemli bir risk oluşturmaktadır. Bu çalışmada, 2022 yılında Çorum ilindeki bir yağ üretim tesisinden temin edilen 41 ayçiçeği ve 41 soya fasulyesi tohumu örneği yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) kullanılarak analiz edilmiştir. Ayçiçek matriksinde tespit limiti (LOD) ve ölçüm limiti (LOQ) değerleri sırasıyla AFB1 için 0,083 µg kg-1, 0,277 µg kg-1, AFB2 için 0,071 µg kg-1, 0,238 µg kg-1, AFG1 için 0,081 µg kg-1, 0,271 µg kg-1 ve AFG2 için 0,073 µg kg-1 ve 0,243 µg kg-1 olarak belirlenmiştir. Soya fasulyesi tohumu matriksinde ise LOD ve LOQ değerleri sırasıyla AFB1 için 0,079 µg kg-1, 0,264 µg kg-1, AFB2 için 0,072 µg kg-1, 0,241 µg kg-1, AFG1 için 0,080 µg kg-1, 0,267 µg kg-1 ve AFG2 için 0,070 µg kg-1 ve 0,234 µg kg-1 olarak bulunmuştur. Analiz edilen 41 adet ayçiçek numunesinin yalnızca 2'sinde 2,65 µg kg-1 ve 10,4 µg kg-1 miktarlarında AFB1'e rastlanmıştır. AFB2 ve AFG1 yalnızca bir ayçiçek örneğinde sırasıyla 0,617 µg kg-1 ve 0,200 µg kg-1 tespit edilirken, AFG2 hiçbir örnekte tespit edilebilir miktarlarda bulunamamıştır. 41 adet soya fasulyesi tohumu numunelerinin ise 3'ünde 0,096-1,51 µg kg-1 arasında değişen miktarlarda AFB1 tespit edilmiştir. Soya fasulyesi tohumu numunelerinin hiçbirinde AFB2, AFG1 ve AFG2'ye rastlanmamıştır. Bitkisel yağ üretiminde kullanılacak olan ayçiçek ve soya fasulyesi tohumu örneklerinde AFs bulunma sıklığı sırasıyla %4,88 ve %7,32 olarak belirlenmiş olup ilgili ürünlerde AFs riskinin çok yüksek düzeylerde bulunmadığı değerlendirilmektedir. Diğer yandan, bitkisel yağ üretiminde kullanılacak olan ham maddelerin rutin olarak kontrollerinin yapılması nihai üründe AFs riskinin azaltılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Oilseeds, due to their high nutritional value and wide range of applications, are among the most significant agricultural commodities. However, under improper harvesting and storage conditions, they become highly susceptible to mycotoxin contamination. Among these toxins, aflatoxins (AFs), primarily produced by Aspergillus flavus and Aspergillus parasiticus, are the most prevalent and hazardous in oilseed matrices. AFs pose a serious public health risk, particularly due to their hepatotoxic, immunosuppressive, and carcinogenic properties. In 2022, a total of 82 samples, including 41 sunflower seeds and 41 soybean seeds, collected from an edible oil production facility in Çorum, Turkey, were analyzed for aflatoxins using highperformance liquid chromatography (HPLC). In the sunflower matrix, the limits of detection (LOD) and quantification (LOQ) were determined to be 0.083 µg/kg and 0.277 µg/kg for AFB1, 0.071 µg/kg and 0.238 µg/kg for AFB2, 0.081 µg/kg and 0.271 µg/kg for AFG1, and 0.073 µg/kg and 0.243 µg/kg for AFG2, respectively. In the soybean matrix, the LOD and LOQ values were 0.079 µg/kg and 0.264 µg/kg for AFB1, 0.072 µg/kg and 0.241 µg/kg for AFB2, 0.080 µg/kg and 0.267 µg/kg for AFG1, and 0.070 µg/kg and 0.234 µg/kg for AFG2. Among the analyzed sunflower seed samples, AFB1 was detected in only two samples at concentrations of 2.65 µg/kg and 10.4 µg/kg. AFB2 and AFG1 were detected in a single sample at levels of 0.617 µg/kg and 0.200 µg/kg, respectively, while AFG2 was not detected in any sample. In soybean seeds, AFB1 was found in three samples, with concentrations ranging from 0.096 µg/kg to 1.51 µg/kg. AFB2, AFG1, and AFG2 were not detected in any soybean sample. The occurrence rates of AFs in sunflower and soybean seeds intended for vegetable oil production were 4.88% and 7.32%, respectively. These findings suggest that the AF contamination levels in the analyzed raw materials were not of significant concern. Nevertheless, the routine screening of oilseed raw materials such as sunflower and soybean remains essential to minimize the potential aflatoxin risk in the final products.