Çağdaş sanatta bayrak teması
The theme of the flag in contemporary art
- Tez No: 961298
- Danışmanlar: PROF. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Bu çalışma, bayrak imgesinin çağlar boyunca gelişen tematik kapsamını ve çağdaş sanat eserlerindeki kullanımını bütünsel bir süreç olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Tez, nitel araştırma yöntemine dayalı betimsel bir araştırma olarak geliştirilmiştir. Bayrak imgesi üzerine literatür taraması yapılarak elde edilen verilerin sanat alanındaki yansımaları sentezlenmiş, teorik ve pratik yorumlar yapılmıştır. Bulgular: Kimlik siyaseti ve ulus-devlet bilincine sahip dünya toplumlarında bayrak temasının savaş, barış, ulusal kimlik, milliyetçilik, bağımsızlık, özgürlük vb. gibi farklı açılardan analiz edilebildiği görülmüştür. Bayrak, Orta Çağ'dan bu yana savaşan tarafları ayırt etmek için bir sembol olarak kullanılmış ve XIX. yüzyılda ulus devletler tarafından kullanımı bir standart haline gelmiştir. Günümüz toplumlarında bayrak, bir ülkenin aidiyetini, bağımsızlığını, özgürlüğünü ve bireylerinin ülkelerine olan bağlılığını simgeleyen bir temsil biçimidir. Bir devletin gücünü ve vatandaşlarının kimliğini uluslararası arenada siyasi ve sosyal olarak tanımlama ve konumlandırma işlevi görür. Tarihsel gelişmelerle eş zamanlı olarak, savaş olsun ya da olmasın, sanatçılar kendi toplumlarını ya da diğer toplumları temsil eden, sosyal, siyasal ve kültürel anlamda yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan bayrak imgesini eserlerinde sıklıkla ele almışlardır. Sonuç: Çağdaş sanat pratiklerinde karşılaşılan bayrak imgesi, tarihsel, sosyal ve politik gelişmelere bağlı olarak farklı sanat disiplinlerine, farklı medya kullanımlarına ve sanatsal yorumlara uygun bir sembol olarak tematik açıdan önem taşımaktadır. Bayrak temasını ele alan sanatçıların sanatsal bildirimlerinde yer verdikleri bayrak imgesi, kendi toplumlarının veya başka toplumların temsiliyet, aidiyet ve kimlik kavramlarına eleştirel yaklaşımlarını görünür kılmaktadır. Çağdaş Sanatta bayrak temasının ele alındığı bu çalışmanın, sanatın etik ve estetik değerlerine, sosyal, siyasal, psikolojik, felsefi yönüne odaklı çalışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the thematic scope of the flag image that has evolved throughout the ages and its use in contemporary artworks as a holistic process. Method: The thesis was developed as a descriptive research based on qualitative research method. By reviewing the literature on the flag image, the reflections of the data obtained in the field of art were synthesized and theoretical and practical interpretations were made. Findings: It has been observed that the flag theme can be analyzed from different angles such as war, peace, national identity, nationalism, independence, freedom, etc. in world societies with identity politics and nation-state consciousness. The flag has been used as a symbol to distinguish warring parties since the Middle Ages, and its use by nation states became a standard in the XIX century. In today's societies, the flag is a form of representation that symbolizes a country's belonging, independence, freedom and the loyalty of its individuals to their country. It functions to define and position the power of a state and the identity of its citizens politically and socially in the international arena. Simultaneously with historical developments, with or without war, artists have frequently dealt with the flag image in their works, which is an indispensable part of life in social, political and cultural terms, representing their own societies or other societies. Results: The flag image encountered in contemporary art practices is thematically important as a symbol suitable for different art disciplines, different media uses and artistic interpretations based on historical, social and political developments. The flag image that the artists who deal with the flag theme include in their artistic statements makes visible their critical approach to the concepts of representation, belonging and identity of their own or other societies. This study, which deals with the theme of the flag in Contemporary Art, is expected to contribute to studies focusing on the ethical and aesthetic values, social, political, psychological and philosophical aspects of art.