Analysis of sound field in enclosed spaces by ray tracing technique
  1. Tez No: 9613
  2. Yazar: LEVENT TOPAKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
KAPALI MEKANLARDAKİ SES ALANLARININ ISIN İZLEME YÖNTEMİ İLE ÇÖZÜMLENMESİ TOPAKTAŞ, Levent Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Mehmet ÇALIŞKAN Temmuz 1990, 125 Sayfa ÖZET Bu çalışmada kapalı mekanların akustik davranışlarını incelemek üzere ışın izleme tekniğinin bilgisayar uyarlaması yapılmıştır. Yazılım, Pascal programlama dilinde hazırlanmıştır. Kapalı mekanların geçiş rejimi yanıtları, darbe yanıtı, enerji sönüm eğrisi ve çınlama süresi cinsinden elde edilmiştir. Konuşmanın anlaşılabilirliği, ses kaynağı alıcı çiftleri için hesaplanan konuşma iletim indisi ile ifade edilmiştir. Yansıyan ses dalgalarının kırınımı geometrik kırınım kuramı kullanılarak incelenmiştir. Ses kaynaklarının yönelme özellikleri çözümlemede dikkate alınabilmektedir. Belirtilen yöntem kullanılarak çözümlenen bir çok örnek çalışma sonuçları daha önce yapılan analitik ve deneysel çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Anahtar Sözcük : Isın izleme tekniği, geometrik oda akustiği, konuşma anlaşılabilirliği, darbe yanıtı, kırınım. Bilim kodu : 625.01.04
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF SOUND FIELD IN ENCLOSED SPACES BY RAY TRACING TECHNIQUE TOPAKTAŞ, Levent Faculty of Engineering Mechanical Eng. Department, M.Sc. Thesis Superv i sor : Assoc. Prof. Dr. Mehmet ÇALI SKAN July 1990, 125 Pages ABSTRACT Ray tracing technique is implemented in this study in order to analyze acoustical behavior of enclosed spaces. A software package is developed in Pascal programming language on IBM compatible personal computers. Transient response characteristics of enclosed spaces are obtained in terms of impulse response, energy decay curve, and reverberation time. Speech intelligibility is expressed in terms of speech transmission index. Steady state analysis can also be performed by the program. Diffraction of reflected waves from room corners and edges and barriers is considered by geometrical theory of diffraction. Source directivity can also be specified in the analysis. mSeveral case studies are performed to compare results of the present analysis with the analytical and experimental results obtained from previous studies. Key words :Bay tracing technique, geometrical room acoustics, speech intelligibility, impulse response, diffraction. Science Code: 625. 01. 04 IV