Interactive computer aided selection of standard bolts and analysis of bolted joints
Bilgisayar yardımıyla kullanıcı etkileşimli standart civata seçimi ve civatalı bağlantıların analizi
  1. Tez No: 9612
  2. Yazar: LEVENT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. R. ORHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET BİLGİSAYAR YARDIMIYLA KULLANICI ETKİLEŞİMLİ STANDART CIVATA SEÇİMİ VE CİVATALI BA5LANTILARIN ANALİZİ YILMAZ, Levent Yüksek Lisans Tezi, Mak. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi t Doç. Dr. R. Orhan Yıldırım Nisan 1990, 141 sayfa Bu çalışmada çeşitli yüklemeler altındaki bası civatalı bağlantıların bir IBM-XT uyumlu mikroilgisayar kullanarak standart civata, pul, somun seçimi ve analizleri yapılmıştır» Bu amaçla 6W-Basic programlama dilinde kullanıcı etkileşimli bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Başlıca vidalı bağlama elemanları olarak civatalar, somunsus vidalar, saplamalar ve diş tipi olarak dünyadaki yaygın kullanımı nedeniyle,“ISO-Metric”seçilmiştir. Programda çekme, kesme, ve bileşik yükleme altındaki contalı ve contasıs civatalı bağlantılar gözönüne alınmıştır. Eğilme gerilmelerinin etkisi bağlantının emniyet katsayısının artırılması ile karşılanmıştır. -v-Bağlantıdaki hem statik hem de dinamik ( sıfır ile maximum bir değer arasında tekrarlanan ) yükler gözönüne alınmıştır. Dinamik yük altındaki bağlantıların sonlu ve sonsuz ömür kıstaslarına göre tasarımı yapılabilmektedir. Civatalı bağlantıların sağlamlığı yükleme durumunda olduğu kadar ön sıkma durumunda da incel enmektedir. Seçim ve analizde civata güvenilir yükü, ilk sıkma yükü, en az sıkıştırma yükü, ve en çok civata yükü ana parametreler olarak gözönüne alınmıştır. Program iki amaçla kullanılabilmektedir. Birincisi, verilen yükleme ve geometrik kısıtlamalar gözönüne alınarak standart civata, pul ve somunun, sayı, tip ve boyutlarının civatalı bağlantı için belirlenmesidir, ikincisi ise, varolan bir bağlantının değişen girdilere göre analizini yapmaktır. Anahtar kelimeler bilgisayar yardımıyla standart civata seçimi, civata, ayrılabilir bağlantı, civatalı bağlantı Bilim Kodu : 625.02.07 -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERACTIVE COMPUTER AIDED SELECTION OF STANDARD BOLTS AND ANALYSIS OF BOLTED JOINTS YILMAZ, Levent M.S. in Mechanical Engineering Supervisor s Assoc. Prof. Dr. R. Orhan YILDIRIM April 1990, 141 pages In this study, the selection of standard bolts, nuts, and washers and the analysis of certain bolted joints under various types of loading have been performed by using an IBM-XT compatable micro- computer. For this purpose, an interactive computer program has been prepared in GW-Basic language» Bolts, cap screws, and studs are selected as the basic types of screw fasteners, and ISO-Metric thread type is considered due to its world-wide use. In the program, metal to metal and gasketed types of bolted joints under pure tension, pure shear, and combined loading are considered. The effect of bending stresses is compensated by increasing the overall safety factor of the joint. -in-Both static and fatigue ( varying between zero and a maximum value ) loadings of joints are taken into, account. For the -fatigue loading, the joint can be designed -for in-finite li-fe or -finite life. The strength of the bolted joints is examined during loading as well as during tightening. Bolt proof load, initial tightening load, minimum clamping load, and maximum bolt load are considered to be the basic parameters in the selection of bolts and analysis of the joint. The program has two modes of operation. First one is the selection of number, size and type of standard bolts, nuts and washers for a bolted joint under consideration with given loading conditions and geometric limitations. The second one is to analyse an already existing joint for changing inputs. Key words t computer aided selection of standard bolts, bolt, detachable joint, bolted joint Science Code ! 625.02.07 -iv-