Türkiye'de zorunlu tasarruf sisteminin uygulama yöntem ve sonuçları
The Method and the results of forced saving system application in Turkey
- Tez No: 96133
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDEMEN ER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
11 ÖZET 1.04.1988 yılında uygulamaya konulan zorunlu tasarruf sistemi, uygulanmaya başlandığı tarihden günümüze kadar yoğun tartışmalara konu olmuştur. Zorunlu tasarruf sisteminin uygulaması ve zorunlu tasarruf hesabında biriken paraların kanuna uygun bir şekilde nemalandırılıp nemalandırılmadığı konuları ele alınarak, zorunlu tasarruf sisteminin, Devletin iç borç uygulaması ve bir zaman sonra da bunun kısmen vergiye dönüşüp dönüşmediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunu yaparken de gerek zorunlu tasarruf hesabında biriken paraları değerlendiren ilgili kurumların, gerekse çalışanların örgütleri olan işçi ve memur sendikalarının veri ve bilgilerinden faydalanılmıştır. Sonuç itibarıyla zorunlu tasarruf sistemi sayesinde hesapta toplanan paralar Devlet için ucuz bir kaynak olmuştur. Zira bu paralar kanunun gerekçe ve amacına aykırı bir şekilde verimi düşük alanlarda nemalandırılmıştır. Devlet içinde bulunduğu kaynak sıkışıklığını, ucuz maliyetle zorunlu tasarruf sistemi sayesinde zorunlu dolaylı borçlanma imkanı bularak aşmaya çalışmıştır. Ayrıca zorunlu tasarruf hesabında toplanan paraların düşük faizle nemalandırılması ile bazı uygulamalar neticesinde vergiye dönüştüğü tespit edilmiştir. Bu nedenle zorunlu tasarruf sisteminin çalışanları mağdur etmeyecek şekilde tasfiye edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler Devlet Borçları Zorunlu Tasarruf Zorunlu Borç Nema Vergilendirme
Özet (Çeviri)
in SUMMARY The forced saving system that is put into practise in 01.04. 1 988, is mottered intensive discussions from the beginning of the practising date to the present day. The applications of forced saving system and the money assembled in forced saving system account are considered augmanted or unaugmanted legally. It's studied to determine the forced saving system changed into goverment's national debt application and gradvolly this is partly transformed or not, to tax. While it's done, it's mode used of both the datum and knowledge of concerned institution that appraised the accummulated money in the forced saving accound and trade union of worker and officer organizations. As a result, due to the forced saving system, the money collected in the account is a cheep resource for the goverment. Because this money is augmanted to loose profit areas again'st the need and aim of laws. Goverment tried to pass over the deficiency of resaurses due to indirect loan with the help of the cheap costed forced saving system. Besides, as a results of the augmantation with law interest rate, the money that is collected in the forced saving account is changed into tax. Because of this reasen, without agrieved the workers the workers the forced saving system is concleded to eliminate. Key Words Goverment Debts Forced Saving Forced Debt Interest on Money Taxation