Silisyum ve bor katkılı tek duvarlıkarbon nanotüp ile aseklidin ilaçmolekülünün etkileşim, salınım,yapısal ve elektronik özelliklerininkuantum kimyasal yöntemler ileincelenmesi
Investigation of the interaction, release, structural andelectronic properties of aceclidine drug molecule withsilicon and boron doped single-walled carbon nanotube byquantum chemical methods
- Tez No: 961335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE BAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tek duvarlı karbon nanotüpler kullanılarak kontrollü ilaç salınımı çalışmaları önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bu tez kapsamında silisyum ve bor atomları ile katkılanmış tek duvarlı karbon nanotüplerin aseklidin ilaç molekülüne yönelik kontrollü ve seçici salınım denemeleri yoğunluk fonksiyonel teorisine dayanan hesaplamalı yöntemler aracılığıyla incelenmiştir. Silisyum-Bor katkı atomlarını içeren tek duvarlı karbon nanotüplerin ve aseklidin ilaç molekülü ile etkileşimli halinin yapısal ve reaktivite özellikleri bazı önemli titreşim bantları kullanılarak araştırılmıştır. Bu tezin sonucunda aseklidin ilaç molekülünün etkileşim noktalarını belirleyerek, Si ve B atomları ile katkılanmış tek duvarlı karbon nanotüplerle oluşturulmuş, makul salınım sürelerine sahip kararlı sistemler elde etmenin ve bu sistemlerin olası kontrollü ve seçici ilaç salınımı çalışmaları için kullanılabilirliğinin mümkün olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Controlled drug delivery studies based on single walled carbon nanotubes have become an important research field. In the scope of this work, computational considerations based on the density functional theory, the controlled and selective delivery attempts of silicon and boron decorated single walled carbon nanotubes towards the aceclidine drug molecule were investigated. The structure and reactivity relationship together with some important diagnostic vibrational bands of double Si-B doped single walled carbon nanotube and its interacted form with the aceclidine were investigated. It was observed that by selective determination of the interaction sites of aceclidine molecule, it is possible to produce stable systems with Si and B modified single walled carbon nanotubes with acceptable recovery times for possible extended and selective drug delivery assessments.