Dijital oyun bağımlılığı ile bilinçli farkındalık ve aile bütünlüğü ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between digital game addiction, mindfulness, and family cohesion
- Tez No: 961337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde giderek daha yaygın hale gelen dijital oyun bağımlılığı bir halk sağlığı sorunu olarak nitelendirilmektedir. Alanyazına göre dijital oyun bağımlılığından en çok etkilenen grupların çocuklar ve ergenler olduğu görülmektedir. Bu bakımdan bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ile bilinçli farkındalık ve aile bütünlük duygusu arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemi Pursaklar Anadolu Lisesi'nde öğrenimine devam eden 9-12. sınıf olmak üzere 136 lise öğrencisidir. Örneklem büyüklüğü; %95 güven (1-α), %95 test gücü (1-β) ile power analiz (Gpower) sonucunda belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ergen Formu ve Aile Bütünlük (Tutarlılık) Duygusu Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, ANOVA, pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilere göre; erkek öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı düzeyi kız öğrencilere göre fazladır. Öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı düzeyi oyun oynama süresine göre artmaktadır, öğrencilerin aile bütünlük duygusu oyun oynama süresine göre azalmaktadır. Öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı düzeyi, bilinçli farkındalık düzeyi ve aile bütünlük duygusu; yaş, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim durumu, aylık gelir düzeyi ve kardeş sayısına göre değişim göstermemiştir. Öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı düzeyleri ile bilinçli farkındalıkları arasında negatif yönde orta derecede bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı düzeyleri ile aile bütünlük duygusu arasında negatif yönlü orta düzeyde ilişki bulunmuştur. Bilinçli farkındalık düzeyi ve aile bütünlük duygusu; dijital oyun bağımlılığı düzeyini anlamlı şekilde yordamaktadır. Sonuç olarak dijital oyun bağımlılığı; bilinçli farkındalık ve aile bütünlük duygusu için bir yordayıcıdır.
Özet (Çeviri)
Digital game addiction is an escalating public health concern, with literature consistently identifying children and adolescents as the most vulnerable demographics. This research aimed to explore the relationships between digital game addiction, mindfulness, and the sense of family coherence among high school students. The study sample comprised 136 high school students from grades 9-12 attending Pursaklar Anatolian High School. Sample size determination utilized a power analysis (Gpower), ensuring 95% confidence (1-α) and 95% statistical power (1-β). Data collection instruments included the Digital Game Addiction Scale, the Adolescent Mindfulness Form, and the Sense of Family Coherence Scale. All data analyses were conducted using SPSS 22.0. Research findings indicate that male students exhibited higher levels of digital game addiction compared to female students. Furthermore, an increase in digital game playing duration was associated with elevated digital game addiction levels and a corresponding decrease in students' sense of family coherence. Conversely, students' age, grade level, parental education status, monthly income, and the number of siblings did not significantly impact digital game addiction, mindfulness, or family coherence levels. A moderate negative correlation was observed between students' digital game addiction levels and their mindfulness. Similarly, a moderate negative correlation was found between digital game addiction levels and their sense of family coherence. Crucially, both mindfulness levels and the sense of family coherence were significant predictors of digital game addiction levels. In conclusion, digital game addiction is significantly predicted by both mindfulness and the sense of family coherence.