Üniversite öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ile algılanan stres arasındaki ilişki: Bilinçli farkındalık düzeyinin aracı rolü
The relationship between digital game addiction and perceived stress among university students: The mediating role of mindful awareness level
  1. Tez No: 860241
  2. Yazar: ALEYNA OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNER ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, beliren yetişkinlik dönemindeki üniversite öğrencileri arasında algılanan stres düzeyi, dijital oyun bağımlılığı ve bilinçli farkındalık düzeyi arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hipotezi, algılanan stres düzeyi ile dijital oyun bağımlılığı arasında pozitif ilişkide bilinçli farkındalık düzeyinin aracı bir rol oynamasıdır. İlgili araştırma 554 katılımcı ile Yapısal Eşitlik Modellemesi üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda 18-25 yaş aralığındaki üniversite öğrencileriyle çalışma yapılmış ve katılımcılara“Algılanan Stres, Dijital Oyun Bağımlılığı ve Farkındalık Farkındalığı”ölçekleri üzerinden anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, bilinçli farkındalığın algılanan stres düzeyi ile dijital oyun bağımlılığı arasında aracı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, bu araştırma beliren yetişkinlik dönemindeki üniversite öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı, algılanan stres ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkileri ortaya koymaktadır. Bu bulgular, literatür ışığında tartışılmış olup üniversite öğrencileri üzerinde dijital oyun bağımlılığı açısından etkili olabilecek önleyici ve destekleyici stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the relationships among perceived stress levels, digital game addiction and the level of mindfulness in the periof of emerging adulthood university students. The fundamental hypothesis of the study posits a positive relationship between perceived stress levels and digital game addiction with the mediating role of mindfulness. This research was investigated through Structural Equation Model with 554 participants. In line with the aim of the research, a study was conducted with university students who are in the age range of 18-25 and participants were subjected surveys on“Perceived Stress, Digital Gaming Addiction and Mindful Attention Awareness”scales. The research findings reveal that mindfulness plays a mediating role in the relationship between perceived stress levels and digital game addiction. In conclusion, this study elucidates the relationships among digital game addiction, perceived stress and mindfulness in emerging adulthood university students. These findings that are discussed in the light of the literature, contribute to the development of effective preventive and supportive strategies for university students in terms of digital game addiction.