Erzincan ili merkez ilçesi köylerinde koyun ağıllarının yapısal sorunları ve geliştirme olanakları üzerine bir araştırma
A research on the structural problems and development possibilities of sheep pens in the villages of the central district of Erzincan province
- Tez No: 961355
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET KIZILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Bu çalışma Erzincan ili merkez ilçesindeki koyun ağıllarının yapısal ve planlama özellikleri bakımından sorunlarının ve çözüm olanaklarının belirlenmesi ve çözüm önerilerinde bulunulması amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Arazi çalışmalarında kullanılmak için bir anket formu hazırlanmıştır. Anket yapılan üreticiler; Erzincan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği üyelerinden seçilmiştir. Yapılan örnekleme sonucunda 362 işletme içerisinden rastgele seçilen değişik kapasiteli 61 koyunculuk işletmesinde anket çalışması yapılmıştır. Hazırlanan anket formunda yetiştiricilere sahadaki deneyimleri, barınakların yapısal koşulları ve diğer sorunlara ilişkin sorular sorulmuştur. Yüz yüze yapılan saha çalışmasında; yapılan yetiştiriciliğin türü, işletmedeki ağılların tipi, kapasitesi ve yapısal özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca arazi çalışmaları sırasında barınaklara ilişkin fiziki ölçüm ve gözlemler yapılmış, barınakların genel durumu ve yapılan planlama hataları araştırılmıştır. Bulgular: Araştırılan işletmelerdeki ağılların geleneksel yöntemlerle planlandığı, ağıllarda hayvan refahı, sürü bireylerinin sağlığı, barınak içi çevre koşullarının denetimi konularına dikkat edilmediği belirlenmiştir. Bu sorunlar ve nedenleri hakkında, rakamsal ifadeler ve anket sonuçlarına dayalı bilgiler bu tez metninin bulgular kısmında detaylı olarak sunulmuştur. Hayvansal üretimde verim ve kalitede iyileşmeyi ve çevre korumayı sağlayabilecek tarzda ağılların tasarlanmadığını, eklenti ve ekipmanlarının yetersiz kaldığı iş gücünün ekonomik kullanılamadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca eklenti binalar ve ekipmanlarının yetersiz kaldığı, iş gücünün ekonomik kullanılamadığı da saptanmıştır. Sonuç: Arazi çalışmaları sonuçları verilerine göre yöreye uygun koyun ağıl tipleri geliştirilmiş ve değişik kapasiteli koyun ağılı planları oluşturulmuştur. Araştırma sonuçları dikkate alınarak; bölgenin iklim verileri ve hayvan konforu açısından uygun 100, 300 ve 500 baş kapasiteli ağıl projeleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted in order to determine the problems and its solution possibilities of the sheep pens in the central district of Erzincan province in terms of structural and planning characteristics and to make suggestions. Method: A survey form has been prepared for use in field studies. The sheep breeders surveyed were selected from the members of the Erzincan stud sheep and goat breeders association. As a result of the sampling, a survey study was conducted in 61 sheep farming enterprises with different capacities randomly selected from 362 enterprises. In the prepared survey form, breeders were asked questions about their experiences in the field, the structural conditions of the shelters and other problems. In the face-to-face field study, the type of breeding in the farms, the type of pens, their capacities and structural features were determined. In addition, physical measurements and observations of the shelters were made during the field studies, and the structural condition of the shelters and planning errors were investigated. Findings: It was determined that the barn plans in the investigated farms were made using traditional methods, and that animal welfare, the health of the herd members, and the control of environmental conditions inside the barns were not taken into consideration. Information about these problems and their causes, based on numerical expressions and survey results, is presented in detail in the findings section of this thesis. It was determined that the barn plans were not designed to improve the efficiency and quality of animal production and to protect water resources. It was also determined that the outbuildings and equipment were inadequate and the workforce was not used economically. Result. According to the results of field studies, sheep barns/pens types suitable for the region have been developed and sheep barns/pens plans with different capacities have been created. Taking into account the research results; corral projects with a capacity of 100, 300 and 500 heads suitable for the climatic data of the region and animal comfort have been developed.