Çevre temalı oyunların ortaokul öğrencilerinin çevre bilinci kazanmalarına yönelik etkisinin incelendiği bir eylem araştırması
Investigation of the effects of environmentally themed games on the gaining of environmental awareness of secondary school students an action research
  1. Tez No: 961354
  2. Yazar: KÜBRA NUR KIZARMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜLHAN BAKIRDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Dünya‟da ve ülkemizde her geçen gün insan ve çevre ilişkisi olumsuz etkilenmektedir. Çevre kirlilikleri giderek daha da artmaktadır. Tüm bu durumlar canlı türlerini ve sayılarını tehlikeye atmaktadır. Öğrencilerin çevre konularının önemini kavraması ve çevre bilinci kazanmaları amacıyla konu anlatımlarının; oyunlar, etkinlikler, doğa gezileri ve gözlemleri gibi yöntemlerle desteklenmesi gerekmektedir. Öğrencilerin derse aktif bir şekilde katılımı ne kadar sağlanırsa konuya olan ilgileri ve bilinci de artacaktır. Bu bağlamda bu çalışmada amaç 6.sınıf öğrencilerine uygulanan çevre temalı eğitsel oyunların, öğrencilerin çevre bilinci kazanmalarına, öğrenmelerinin bilgi düzeylerini artırmalarına ve derse olan görüşlerinin olumlu dönütler sağlamasına etkisini incelemektir. Çalışma grubu seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden“uygun örnekleme”tekniği ile belirlenerek, İstanbul ilinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 6-A sınıfı öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu araştırmada ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin oynadıkları çevre temalı eğitsel oyunlar aracılığıyla öğrencilerin çevre bilinci kazanmalarına yönelik sürecin ve bu sürecin sonuçlarının incelenmesi amaçlandığından araştırma, nitel araştırma yöntemi desenlerinden eylem araştırması olarak planlanmıştır. Oyunlar öğrenmiş oldukları konuları destekleme ve değerlendirme niteliğindedir. Veri toplama araçları olan“Çevre Bilincine Yönelik Görüşme Formu”,“Oyun Günlüğüm”ve“Eğitsel Oyun Tekniğine Yönelik Görüşme Formu”soruları iki Fen Bilimleri öğretmeni ve iki uzman görüşleri alınarak düzenlenmiştir. Nitel verilerin içerik analizi yapılarak elde edilen bulgular doğrultusunda eğitsel oyun tekniği uygulanan derslerde öğrencilerin kavramlara yönelik bilgi düzeylerinin arttığı, derse aktif katılımları sayesinde daha keyifli öğrenme sağladığı, uygulanan tekniğe ve derse yönelik olumlu görüşler geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu oyunların öğrencilerin kişisel ve sosyal becerilerini de desteklediği görülmüştür. Çalışma grubunda bulunan öğrenciler tarafından hem aktif bir şekilde ve daha keyifli ders işledikleri hem de öğrenmelerinin bilgi düzeylerini arttırması sayesinde eğitsel oyun tekniğinin fayda sağladığının belirtildiği de çalışma sonuçları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between humans and the environment is being negatively affected every day in the world and in our country. Environmental pollution is increasing. All these situations endanger living species and their numbers. In order for students to understand the importance of environmental issues and gain environmental awareness, subject explanations should be supported by methods such as games, activities, nature trips and observations. The more it is actively presented to the ongoing lesson, the more their interest and awareness about the subject will increase. This structural purpose is extended to the environmental units applied to the 6th grade regions to gain environmental awareness, to increase the permanence of their learning and to ensure positive feedback on their views on the course. The study group consists of the 6-A grade, which is determined with the“appropriate application”technology from the unselected application methods and stored in a state school in İstanbul. In this research, the process aimed at gaining environmental awareness through the environmental-focused games played by the 6th graders of the middle school and the results of this process were examined, and the research was planned as action research from the qualitative research method patterns. The games are in the nature of supporting and evaluating what has been learned. The data collection tools,“Interview Form for Environmental Awareness”,“My Game Diary”and“Interview Form for Educational Game Technique”were organized separately by two science teachers and two experts. With the data obtained from the qualitative data content analysis, it was determined that the permanence of information on the subjects presented with the improved game technology increased, easier learning opportunities were obtained thanks to their active participation in the lesson, and positive views were started to be developed regarding the applied technique and the lesson. In addition, these games also have personal and social features. The report with working groups indicated that the game technology, which was trained for both active and more comfortable, permanent lessons and better distribution of their learning, was among the study results.