İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY10180 numarada kayıtlı Mecmȗ'a-i Eş'ȃr (İnceleme-metin-MESTAP'a göre tasnif)
Istanbul University Rare Works Library Mecmû'a-i Eş'âr that is registered to TY10180 (Analysis-text-classification according to MESTAP)
  1. Tez No: 961357
  2. Yazar: BUSE IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ALPAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 548
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesinde Nekty10180 numarada Mecmūʿa-ı Eşʿār“ adıyla kayıtlı bir şiir mecmuası incelenmiştir. Çalışmanın ”Giriş“ bölümünde mecmualar ve MESTAP hakkında genel bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümde, söz konusu şiir mecmuasının özellikleri detaylı bir şekilde aktarılmıştır. İkinci bölümde, mecmuada adı geçen şairler tespit edilmeye çalışılmış ve tespit edilen şairler hakkında bilgiler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde mecmuanın yazımında izlenen yol, çeviri yazı sırasında yaşanan zorluklar dile getirilmiş ve transkripsiyonlu metne yer verilmiştir. Dördüncü bölümde mecmuada yer alan şiirler MESTAP tablosuna uygun olarak aktarılmıştır. Çalışmanın son kısmında, eser hakkında ulaşılan sonuç ve değerlendirmeler ”Sonuç" kısmında verilmiş olup mecmuada yer alan kelimelerden bir sözlük oluşturulmuştur. Bu bölümde ayrıca çalışmanın kaynakçası ve tıpkıbasımı da yer almaktadır. Çalışmamızın konusu olan şiir mecmuasının tertip tarihi ve mürettibi ile ilgili kesin bilgi bulunmamakta olup XVIII-XIX. yüzyıl şairlerinin şiirlerini ihtiva etmektedir. Mecmuada tespit edilen 13 şaire ait olmak üzere çeşitli nazım şekilleriyle yazılmış 119 şiir bulunmaktadır. Bahsedilen eser üzerine daha önce üzerine herhangi bir bilimsel bir çalışma yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışma ile kaynaklarda yer almayan şair ve şiirlerin tespit edilmesi, şiirlerin Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne göre tasnif edilerek Türk edebiyatı mecmua çalışmalarına katkıda bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a poetry collection titled Mecmūʿa-ı Eşʿār, registered under the number TY10180 in the Rare Works Library of Istanbul University, has been examined. The“Introduction”section provides general information about poetry collections and the MESTAP project. The first chapter presents a detailed account of the characteristics of the poetry collection in question. In the second chapter, the poets mentioned in the manuscript were sought to be identified, and information about these poets was provided. The third chapter discusses the methodology followed in the transcription of the text, the challenges encountered during the translation process, and includes the transcribed version of the manuscript. In the fourth chapter, the poems in the poetry collection were classified in accordance with the MESTAP table. In the concluding part, the findings and evaluations related to the manuscript were presented, and a glossary has been compiled from selected words found in the poetry collection. This section also includes the bibliography and facsimile of the manuscript. There is no definitive information regarding the compilation date or the compiler of the poetry collection that constitutes the subject of this study. However, it contains poems written by poets of the 18th and 19th centuries. A total of 119 poems in various verse forms, belonging to 13 identified poets, are included in the collection. It has been determined that no prior scholarly study has been conducted on this particular manuscript. This study aims to identify poets and poems not previously mentioned in sources and to contribute to the literature on Turkish poetry collections by classifying the poems according to the Systematic Classification Project of Poetry Collections (MESTAP).