BİLSEM öğrencilerinin müziksel işitme becerilerinin geliştirilmesi: Bir eylem araştırması
Developing the musical hearing skills of BİLSEM students: An action research study
  1. Tez No: 961361
  2. Yazar: BUĞRA SOĞUKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER MUSTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı halihazırda üstün müzik yeteneği olan BİLSEM öğrencilerinin müziksel işitme becerilerinin geliştirilmesidir. Bu kapsamda Muğla Bilim ve Sanat Merkezinde (BİLSEM) öğrenim gören özel yetenekli öğrenciler ile müziksel işitmenin gelişimine yönelik bir eylem araştırması gerçekleştirilmiştir. BİLSEM Özel Yetenekleri Geliştirme Programına (ÖYG1) dahil olan 8-10 yaş arasındaki 10 öğrenciyle yapılan araştırmada öğrencilerin mevcut durumları tespit edildikten sonra dört aylık süre boyunca toplam 84 ders saati öğrencilere müziksel işitme becerilerini geliştirme programı (MİBEGEP) içerisinde yer alan; müziksel işitme, koro ve bireysel çalgı eğitimleri verilmiştir. Araştırmanın 4 aylık sürecinde 3 adet işitme testi uygulanmış ve öğrencilerdeki gelişim durumu gözlemlenmiştir. Tüm öğrenciler her test sonucunda bir önceki test sonuçlarından daha fazla maddeyi doğru yanıtladıkları gözlenmiştir. Araştırmanın amaçları doğrultusunda elde edilen bulgulara göre, çalışma grubunda bulunan 10 BİLSEM öğrencisinin de uygulamalar ile müziksel işitme becerilerinin geliştiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop the musical hearing skills of BİLSEM students who already have superior musical abilities. Within this scope, an action research study was conducted with gifted students studying at the Muğla Science and Art Center (BİLSEM) to develop their musical hearing skills. In the study, which involved 10 students aged 8-10 enrolled in the BİLSEM Special Talent Development Program (ÖYG1), the students' current status was determined, and then a total of 84 class hours were conducted over a four-month period to develop their musical hearing skills through the (MİBEGEP) over a four-month period. During the four-month study period, three hearing tests were administered, and the students' progress was observed. All students were found to have answered more questions correctly in each subsequent test compared to the previous test. Based on the findings obtained in line with the study's objectives, it was concluded that the musical hearing skills of all 10 BİLSEM students in the study group had improved through the applications.