Bilim ve sanat merkezlerinde keman eğitimi veren müzik öğretmenlerinin karşılaştığı problemler
Problems faced by music teachers providing violin education in science and art centers
  1. Tez No: 874786
  2. Yazar: ABDULLAH ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER MUSTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye'de özel yetenekli öğrencilerin eğitimleri 1993 yılından günümüze kadar geçen sürede Bilim ve Sanat Merkezi kurumlarında yürütülmektedir. Bilim ve Sanat Merkezlerinin (BİLSEM) sayısı günümüzde 380'in üzerindedir. BİLSEM'ler Türkiye'nin birçok ilinin merkez ilçeleri ve uzak ilçelerinde açılmış kurumlarıyla eğitim faaliyetini sürdürmektedir. Grup tanılama ve bireysel tanılama uygulamalarıyla öğrenci seçen bu kurumların amacı, öğrencilere bireysel yeteneklerini fark ettirerek özel kapasitelerini üst düzeyde kullanmalarını sağlamaktır. BİLSEM'lerde öğrenciler genel yetenek, resim ve müzik alanlarında eğitim almaktadır. Müzik, Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim alan birçok öğrencinin yaşantısı içerisinde yer almaktadır. Müzik alanından seçilen öğrenciler genel müzik eğitimi almaktadır. Bu kurumlarda çalışan müzik öğretmenleri, genel müzik eğitiminin içerisinde temel müzik bilgisi, müziksel işitme okuma ve yazma, ses eğitimi, müziksel yaratıcılık, müzik tarihi ve kültürü, müzik teorisi, bilişim destekli müzik, bilimsel araştırma yöntem ve teknikleri ve proje hazırlama konularının yanı sıra çalgı eğitimine de yer vermektedir. Keman da eğitimi verilen çalgılar arasındadır. Bu araştırmada, Bilim ve Sanat Merkezlerinde keman eğitimi veren öğretmenlerin karşılaştığı problemleri tespit etmek ve elde edilen bulgulara göre çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Nitel veri toplama yöntemi işe koşulan bu araştırmada verilerin toplanabilmesi için, nitel araştırmalarda sıklıkla kullanılan“gözlem”,“görüşme”ve“doküman incelemesi”tekniklerinden görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşme formu yoluyla, ülkemizin farklı coğrafi bölgelerindeki Bilim ve Sanat Merkezlerinde keman eğitimi veren 39 öğretmenden görüş alma yoluna gidilmiş ve alınan cevaplara betimsel analiz uygulanmıştır. Bilim ve Sanat Merkezleri kurumlarında keman eğitimi veren öğretmenlere,“teknik sorunlara”,“kullanılan öğretim yöntemlerine”,“öğrenci performanslarına”,“çalıştıkları kurumun işleyişine”ve“ailelerle ilgili sorunlara”yönelik sorular yöneltilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında Bilim ve Sanat Merkezlerinde keman eğitimi veren müzik öğretmenlerinin; öğrencilerin, her iki el ve kol davranışlarında, bedensel kurulumlarında, temiz ses üretebilmelerinde (entonasyon) ve fiziksel ve işitsel yeterlilik konularında problem yaşadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the education of specially talented students has been carried out in Science and Art Center institutions since 1993. The number of Science and Art Centers (BİLSEM) is over 380 today. BİLSEM's continue their educational activities with institutions opened in the central districts and remote districts of many provinces of Turkey. The aim of these institutions, which select students through group diagnosis and individual diagnosis practices, is to make students realize their individual talents and enable them to use their special capacities at a high level. In BİLSEMs, students receive training in the fields of general talent, art and music. Music is a part of the lives of many students studying at Science and Art Centers. Students selected from the field of music receive general music education. Music teachers working in these institutions teach basic music knowledge, musical hearing, reading and writing, voice training, musical creativity, music history and culture, music theory, informatics-supported music, scientific research methods and techniques, and project preparation, as well as instrumentation, in general music education. It also includes education. Violin is also among the instruments taught. In this research, it was aimed to identify the problems faced by teachers teaching violin at Science and Art Centers and to offer solutions according to the findings. In this research, in which qualitative data collection method was used, interview technique, which are among the“observation”,“interview”and“document review”techniques that are frequently used in qualitative research, was used to collect data. Through an interview form, opinions were obtained from 39 teachers who teach violin at Science and Art Centers in different geographical regions of our country, and descriptive analysis was applied to the answers received. Questions regarding“technical problems”,“teaching methods used”,“student performances”,“functioning of the institution they work for”and“problems related to families”were asked to teachers who provide violin education in Science and Art Centers. In the light of the findings obtained, music teachers teaching violin at Science and Art Centers; It was concluded that the students had problems in both hand and arm behavior, physical setup, ability to produce clear sounds (intonation), and physical and auditory competence.