The alignment of Türkiye's energy policy with the EU following the war in Ukraine
Ukrayna savaşı sonrasında Türkiye'nin enerji politikasının AB ile uyumu
- Tez No: 961369
- Danışmanlar: PROF. DR. WOLFGANG WESSELS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Türkiye'nin enerji politikasının hem AB adaylığı hem de enerji merkezi olma hedefinde önemli bir rol oynaması nedeniyle, Ukrayna savaşı sonrası Türkiye'nin enerji politikasının Avrupa Birliği ile uyumunu incelemektedir. Tez, Andrew Moravcsik'in liberal hükümetlerarasıcılık çerçevesine dayanırken, jeopolitik perspektifleri de dikkate almaktadır. Tez, 2005 yılında başlayan üyelik müzakerelerinden 2025 yılına kadar geçen yirmi yıllık altyapı, kurumsal ve hukuki gelişmelere odaklanmaktadır. Ayrıca tez, Türkiye'nin 1959 yılında Avrupa Ekonomi Topluluğu'na ortaklık başvurusuyla başlayan Avrupa Birliği ile ilişkilerinin daha önceki dönemlerini de ele almaktadır. Tez, nicel verilerle desteklenen, ağırlıklı olarak niteliksel bir araştırma tasarımı kullanmaktadır. Tez, esas olarak“Türkiye İlerleme Raporları”na dayanmaktadır. Bu raporlar daha sonra“Türkiye Raporları”olarak yeniden adlandırılmıştır. Aynı zamanda, Uluslararası Enerji Ajansı, Eurostat, Türkiye İstatistik Kurumu, Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından yayınlanan çeşitli veriler ve resmi belgeler de kullanılmaktadır. Ancak, Ukrayna'daki savaş oldukça yeni bir olay olduğundan, tezde yukarıda bahsedilen Türkiye raporları, verileri ve belgelerin yanı sıra ilgili gazete ve akademik makaleler de kullanılmıştır. Tezin bağımsız değişkenleri, Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin durumu, Ukrayna'daki savaşın ardından değişen güvenlik endişeleri ve Türkiye'deki iç siyasi atmosferdir. Bu değişkenlerin, söz konusu dönemde Türkiye'nin enerji politikasının Avrupa Birliği ile uyumuna etki ettiği savunulmaktadır. Ampirik kanıtlar, katılım sürecinin ilk aşamalarının AB enerji müktesebatının istikrarlı bir şekilde benimsenmesi ve ortak altyapı projeleriyle karakterize olduğunu, ancak daha sonra güvenlik endişelerinin farklılaşması ve katılım müzakerelerinin durması nedeniyle seçici bir uyum haline geldiğini göstermektedir. Bu durum, Ukrayna'daki savaşın ardından daha da belirgin hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates Türkiye's energy policy alignment with the European Union after the war in Ukraine, as Türkiye's energy policy plays a crucial role in both its EU candidacy and its ambition to become an energy hub. The thesis is based on Andrew Moravcsik's liberal intergovernmentalism framework, while also considering geopolitical perspectives. The thesis mainly focuses on two decades of infrastructural, institutional, and legal developments after the start of accession negotiations in 2005 until 2025. In addition, the thesis also considers earlier periods of Türkiye's relations with the European Union, starting with Türkiye's application to associate with the European Economic Community in 1959. The thesis employs a primarily qualitative research design, supplemented with quantitative data. The thesis relies mainly on the“Turkey Progress Reports”, later renamed“Türkiye Reports”. At the same time, it also uses various data and official documents published by the International Energy Agency, Eurostat, the Turkish Statistical Institute, the European Union and Türkiye. However, since the war in Ukraine is a fairly recent event, the thesis uses relevant newspaper and academic articles in addition to the aforementioned Türkiye reports, data and documents. The independent variables of the thesis are the status of the European Union accession negotiations, the shifting security concerns following the war in Ukraine, and the domestic political atmosphere in Türkiye, which are argued to have influenced Türkiye's energy policy alignment with the European Union during the given period. Empirical evidence shows that while the early stages of accession were characterised by a steady adoption of the EU energy acquis and joint infrastructure projects, this later evolved into a selective alignment due to diverging security concerns and stalled accession talks, which became even more visible following the war in Ukraine.