Metabolik sendrom semptomları gösteren bireylerin beslenme bilgi düzeyinin metabolik sendrom farkındalığına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of nutritional knowledge level of individuals showing metabolic syndrome symptoms on metabolic syndrome awareness
  1. Tez No: 961379
  2. Yazar: CEREN GAZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Metabolik sendrom, insülin direnci, abdominal obezite, hipertansiyon, dislipidemi ve glukoz intoleransı gibi kardiyometabolik risk faktörlerinin bir arada görüldüğü, kalp-damar hastalıkları ve tip 2 diyabet gelişme riskini artıran bir klinik tablodur. Bu araştırma, metabolik sendrom semptomları gösteren bireylerin beslenme bilgi düzeylerinin, metabolik sendrom farkındalık düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu çalışmanın örneklemini, metabolik sendrom semptomlu 54 birey oluşturmuştur. Veriler, katılımcılara uygulanan“Yetişkinler İçin Temel Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD)”ölçeği ve“Metabolik Sendrom Bilgi ve Farkındalık Ölçeği (MSBFÖ)”vasıtasıyla elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 27v programı kullanılmış, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Çalışma sonuçları incelendiğinde elde edilen veriler doğrultusunda, katılımcıların beslenme bilgi düzeyleri ve metabolik sendrom farkındalık düzeyleri genel olarak orta düzeyde bulunmuştur. MSBFÖ ve YETBİD toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Ancak bazı sosyodemografik ve davranışsal değişkenler ile farkındalık düzeyi arasında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Özellikle günde üç öğün tüketen bireylerin farkındalık puanlarının daha yüksek olduğu; evde yaşayan kişi sayısının azaldıkça farkındalığın arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca genç bireylerin besin tercihi puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, bireylerin sağlık okuryazarlığını artırmaya yönelik müdahalelerde yalnızca bilgi düzeyine değil, davranışsal dönüşümü destekleyecek eğitimsel ve çevresel faktörlere de odaklanılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is a clinical condition characterized by the coexistence of cardiometabolic risk factors such as insulin resistance, abdominal obesity, hypertension, dyslipidemia, and glucose intolerance, which together increase the risk of developing cardiovascular diseases and type 2 diabetes. This study was designed to evaluate the impact of nutritional knowledge levels on the awareness levels of individuals exhibiting symptoms of metabolic syndrome. This research, which is descriptive and correlational in nature, included a sample of 54 individuals with metabolic syndrome symptoms. Data were collected using the“Basic Nutrition Knowledge Level for Adults (YETBİD)”scale and the“Metabolic Syndrome Knowledge and Awareness Scale (MSBFÖ)”administered to the participants. Statistical analyses were performed with the aid of the SPSS 27v software, and descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation analyses were performed. An examination of the study findings revealed that, based on the data collected, participants demonstrated moderate levels of nutritional knowledge and awareness regarding metabolic syndrome. No meaningful statistical association was identified between participants' MSBFÖ and YETBİD total scores (p > 0.05). Nevertheless, the analysis indicated meaningful differences between certain sociodemographic and behavioral variables and awareness levels. Specifically, individuals who consumed three meals per day had higher awareness scores, and awareness increased as the number of household members decreased. Additionally, younger participants had higher nutrition preference scores. Based on these findings, it is recommended that interventions aimed at improving individuals' health literacy should focus not only on knowledge but also on educational and environmental strategies that promote behavioral change.