Voleybolda farklı adım sayıları ile yapılan smaç performansının kinematik analizi ve kas aktivasyon farklılıkları
Kinematic analysis and muscle activation differences of spike performance with different step numbers in volleyball
- Tez No: 961384
- Danışmanlar: PROF. DR. BERGÜN MERİÇ BİNGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, voleybol branşında farklı adım sayılarıyla gerçekleştirilen smaç uygulamalarının kinematik parametreleri ile kas aktivasyon düzeyleri açısından karşılaştırmalı olarak analiz edilmesidir. Yöntem: Çalışmaya Gölcük Belediye Spor erkek voleybol takımından 14 gönüllü sporcu (yaş 20,36±2,70 yıl, boy 189,57±6,11 cm, kütle 83,42±10,72 kg, antrenman yaşı 9,14±2,93 yıl, BKI 23,16±2,26 kg/m2) katılmıştır. Katılımcıların vücuduna EMG elektrotları ve hareket analizi markerları yerleştirildikten sonra, ısınma ve dinamik germe egzersizleri yaptırılmıştır. Isınmadan sonra sporculardan sahanın 3 numaralı bölgesinden önce iki adım (2A) ile 2 smaç, üç adım (3A) ile 2 smaç vurma hareketi yaptırılarak kayda alınmıştır. Kinematik verilerin analizi için 3D hareket analizi sistemi Qualisys Track Manager (QTM) programı kullanılmıştır. Kas aktivasyon analizi için Delsys Trigno 4 kanallı mobil kablosuz sEMG sistemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to comparatively analyze the kinematic parameters and muscle activation levels of spike movements performed with different step numbers in volleyball. Method: 14 male volleyball players from Gölcük Municipality Sports Club volunteered to participate in the study (age 20.36±2.70 years, height, 189.57±6.11 cm, weight, 83.42±10.72 kg, training age, 9.14±2.93 years, BMI, 23.16±2.26 kg/m²). After placing EMG electrodes and motion analysis markers on the participants, they performed warm-up and dynamic stretching exercises. Subsequently, each athlete performed two spike attempts with a 2S approach and two with a 3S approach from zone 3 of the court. Kinematic data were collected using the Qualisys Track Manager (QTM) 3D motion analysis system, and muscle activation was assessed with the Delsys Trigno 4 channel mobile wireless sEMG system.